Piotr Budniak Essential Group – “Heart, Mind & Spirit” [RECENZJA]

Nasz ocena

30 września 2020 roku swoją premierę miała czwarta płyta zespołu Piotr Budniak Essential Group, zatytułowana “Heart, Mind & Spirit”. Poznajcie naszą recenzję tego niezwykle wartościowego wydarzenia.

Recenzja płyty ““Heart, Mind & Spirit” – Piotr Budniak Essential Group (2020)

Piotr Budniak – człowiek znany w jazzowych kręgach nie od dziś, choć to wciąż młody muzyk. Szerszej publiczności zaprezentował się za sprawą muzycznego talent show Must Be The Music, a następnie występom z grupą LemON. Pomimo sukcesów w muzyce rozrywkowej Budniak zdecydował jednak na powrót do jazzu. Jak dobrze, że to zrobił! Pod koniec września bieżącego roku ukazał się najnowszy album zespołu Piotr Budniak Essential Group.

„Heart, Mind & Spirit” to czterdzieści minut lekkiej, acz treściwej muzyki. Utwory zarejestrowano w składzie: Wojciech Lichtański – saksofony, flet, David Doružka – gitara, Kajetan Borowski – fortepian, instrumenty klawiszowe, Piotr Narajowski – kontrabas oraz Piotr Budniak – perkusja. Co fundują nam muzycy w swoich siedmiu najświeższych nagraniach?

Płyta to lekki, szlachetny jazz od czasu do czasu przyprawiony elektroniką. Takie muzyczne eksperymenty wspaniale obrazują to, jak obecnie funkcjonuje nasz świat – można i chciałoby się tylko klasycznie, analogowo, ręcznie, ale technologia daje nam tyle możliwości, że aż żal z nich nie skorzystać. Elektroniczne wstawki są w muzyce Piotr Budniak Essential Group na tyle subtelne i pieczołowicie wplecione między tradycyjne brzmienie instrumentów, że stają się ciekawym urozmaiceniem nawet dla melomanów preferujących akustyczne dźwięki.

Utwory przenoszą słuchacza w miejsca, szepczą ich historie. Czasem snują opowiastki o miastach („Peecoo City”), czasem paradują wśród neonów rozświetlających mrok ulic („The Gambler”). Najważniejsze jednak, że mają coś do powiedzenia i nie da się tego nie poczuć. Ciężko było wyodrębnić najlepszy utwór z tego albumu, zatem wyróżnienie przyznam kompozycji, która najbardziej zapadła mi w pamięć i to nie z racji ostatniego miejsca na liście nagrań (“Futrix”).

Warto też zwrócić uwagę, że grupa udostępnia swój album do pobrania za darmo na swojej stronie internetowej. Co oprócz wpłynięcia na dostępność jazzu dla wszystkich chętnych, niesie ze sobą jeszcze jedną wiadomość – płyta powstała ze stricte artystycznych pobudek, a zysk jest sprawą drugorzędną.

“Heart, Mind & Spirit” to przede wszystkim idealnie wyważone proporcje. Jest cyfrowo i analogowo, solowo i wspólnie, spokojnie i żywo, weselej i na poważnie. Skrajności te harmonicznie przeplatają się w utworach skomponowanych przez Budniaka. Całość jest wyważona i podana z klasą, charakterystyczną dla muzyków starszego pokolenia. Tutaj pozostawiam więc miejsce na oklaski dla młodych muzyków za tę dojrzałość.

Daria Trojanowska

 

Album do końca roku będzie dostępny do pobrania za darmo na stronie zespołu: www.pbessentialgroup.com

Skład:
Wojciech Lichtański – saksofony, flet
David Doružka – gitara
Kajetan Borowski – fortepian, instrumenty klawiszowe
Piotr Narajowski – kontrabas
Piotr Budniak – perkusja
gościnnie:
Łukasz Belcyr – gitara (1), banjo (5)
Szymon Mika – gitara akustyczna (4)
Jakub Łępa – klarnet basowy (7)

Tracklista:
1. The Gambler (Dedicated to M.G.)
2. Don’t Have To Shine Behind The Darkest Line
3. A Short Form In Your Dorm
4. Peecoo City
5. The Big Tree
6. Mr Lipton Lipovitsch
7. Futrix

 

Leave a Reply