Reedycja płyty “Skandal” Molesty Ewenement

9 października ukaże się reedycja albumu “Skandal” Molesty w odświeżonej szacie graficznej nawiązującej do plakatu filmu “Skandal. Ewenement Molesty”. Film zobaczyć można w kinach od 2 października 2020 roku.

Molesta to prekursorzy tzw. “rapu ulicznego”. Grupa powstała w 1995 roku z inicjatywy raperów Piotra Więcławskiego (Vienio) i Pawła Włodkowskiego (Włodi). Ich debiut fonograficzny odbył się w 1997 roku – po raz pierwszy można było ich usłyszeć na składance “Smak B.E.A.T. Records” w hardcorowym kawałku Osiedlowe Akcje. Na tejże płycie znajduje się także solowa produkcja Włodka – Nie dla sławy.

Płyta ta uważana jest przez wielu za pierwszą polską produkcje hardcorową-uliczną. I rzeczywiście to oni byli tymi, którzy rozpoczęli ten kierunek w polskim hip hopie.

Wiele fragmentów tekstów i fragmentów utworów na stałe wpisało się w polską kulturę hip hop (każdy fan hip hopu zna takie utwory jak „Sie żyje”, „Xeroboj”, „Wiedziałem, że tak będzie”). Już na tej pierwszej produkcji można zauważyć specyficzny styl Molesta. Oszczędne podkłady (wtedy jeszcze robione przez współpracującego z Włodkiem i Vieniem – DJ 600 V.O.L.T.’a) doskonale współbrzmią z ostrymi tekstami chłopaków. A w tekstach przewijają się przede wszystkim fragmenty ich codziennego życia – osiedlowe problemy, imprezy, kumple, ale także tematy poważniejsze – zaufanie do przyjaciół, oryginalność, narkotyki.

Tracklista:

1. Intro
2. Klima
3. Kontroluj się
4. Armagedon
5. 28.09.97
6. Wole się nastukać
7. Wiedziałem, że tak będzie
8. Xeroboj
9. Szacunek
10. Sie żyje
11. P.K.U. (Patrz komu ufasz)
12. Upadek
13. Jeszcze jedno
14. Osiedlowe akcje
15. Sztuki
16. Wiedziałem, że tak będzie (Club Mix)
17. Outro

 

Leave a Reply