Zapowiedź nowej płyty i ranking najlepszych utworów Bedoesa [RANKING]

Potrójna platyna za album “Opowieści z Doliny Smoków”, miliony wyświetleń na YouTube i zapowiedź nowej płyty… To wszystko skłoniło nas do bliższego przyjrzenia się twórczości jednego z najpopularniejszych raperów, czyli Bedoesa. Z tej okazji przygotowaliśmy subiektywny ranking jego utworów.

Głośniej zrobiło się o Bedoesie w 2016 roku, a parę dni temu otrzymał potrójną platynę za swój najnowszy album „Opowieści z Doliny Smoków” stworzony wspólnie z producentem Lankiem. Płyta promowana była takimi utworami jak tytułowe „Opowieści z Doliny Smoków”, „1998 (mam to we krwi)”, „Brzydkie Rzeczy”, „VOGUE” czy „Nadchodzi Lato”. Na YouTube łączna liczba wyświetleń wszystkich utworów z najnowszej płyty wynosi ponad 250 milionów. Gratulujemy!

fot.  Magdalena Wdziękowska

Artysta jest aktualnie w trakcie nagrywania kolejnego wydawnictwa. Będzie to „Rewolucja Romantyczna” stworzona w całości z producentem Lankiem. Na facebook’owym profilu muzyka pojawiło się już kilka klimatycznych, wprowadzających postów do najnowszego albumu. Oto jeden z nich:

„Romantycy zwrócili uwagę na życie wewnętrzne człowieka – duchowość, uczucia, emocje, a również na odrębność jednostki ludzkiej, jej odmienność i indywidualność. Dominacja uczucia nad rozumem była także buntem przeciwko zastanej rzeczywistości i obowiązującym w niej normom społecznym. Metodą poznania świata stać się miał nie empiryzm, ale sztuka. Typowy romantyczny bohater literacki to buntownik motywowany wielkimi namiętnościami, takimi jak miłość lub nienawiść. Bohater ten charakteryzuje się nieprzeciętnością, konfliktowością; samotnie buntuje się przeciw normom społecznym lub walczy w obronie ojczyzny. Najważniejszym uczuciem dla romantyka jest miłość, przeważnie nieszczęśliwa i tragiczna, zawsze jednak wszechogarniająca i potężna.”

Z tej okazji prezentujemy zestawienie 10 subiektywnie najlepszych utworów w całej dyskografii Borysa:

10. „Brzydkie Rzeczy” – ranking zaczynamy od jednego z singli promujących najnowszy album Borysa – „Opowieści z Doliny Smoków”, stworzonego wspólnie z Lankiem. Utwór w całości poświęcony jest dziewczynie artysty, a sam refren to zestawienie ze sobą wielu przeciwieństw. Bedoes podkreśla tutaj także, żeby nie oceniać ludzi po wyglądzie, ubraniach i posiadanych rzeczach.

 

9. „Gang, gang, gang” – tak tak, nie mogło zabraknąć tego utworu w tym zestawieniu. Jest to jednak pierwszy, jak i zarazem ostatni utwór z płyty „Aby śmierć miała znaczenie”, który się tutaj znalazł. Mimo, iż popularnością odstaje od utworu „Biały i młody”, to zdecydowanie to on jest numerem jeden na tym albumie. Lekki instrumental, melodyczny wokal i beztroski tekst to coś, co wręcz domaga się, aby do niego wracać.

 

8. „1000 koni” – pierwszy w tym zestawieniu utwór pochodzący z płyty „Kwiat polskiej młodzieży”, wydanej pod koniec 2018 roku. Krótka 2-minutowa kompozycja z ujmującym bitem, dotykająca problematyki relacji damsko-męskich. „Ona by weszła na minę za mnie / Powiedz mi, skarbie, czy wyjdziesz za mnie?”.

 

7. „FPS” – utwór autorstwa duetu Bedoes & Lanek wykorzystujący w dużej mierze świadomość artysty o występowaniu homonimów w języku polskim. W dużym skrócie Borys skupia się tutaj na dziewczynach i ich.. zachowaniu. Piosenka znajduje się na albumie „Opowieści z Doliny Smoków”.

 

6. „Filipiny” – kompozycja promująca galę MMA EFN ’18, która odbyła się 13 stycznia 2018 roku w rodzinnym mieście Borysa, czyli w Bydgoszczy. Jedna z najbardziej żywiołowych, dynamicznych oraz agresywnych propozycji spod szyldu Bedoes & Kubi Producent. Tematykę utworu można zawrzeć w jednym z jego wersów: „Dla jednych i drugich miłość, nie wiesz czym jest sukces, jeśli nie upadłeś”.

 

5. „Kwiat polskiej młodzieży” – tytułowa piosenka drugiego albumu stworzonego w składzie Bedoes & Kubi Producent. Jest to jeden wielki list adresowany do wszystkich osób zarzucających Borysowi wiele nieprzyjemnych rzeczy lub zwyczajnie wymyślających niestworzone informacje, które zyskiwały rozgłos w internecie. Bedoes dementuje m.in. sprawy brania używek czy seksu z 14-latką, a także wyjaśnia chociażby incydent niepójścia na pogrzeb swojego ojca.

 

4. „Jesteś ładniejsza niż na zdjęciach (na zawsze)” – utwór miłosny znajdujący się na płycie „Opowieści z Doliny Smoków” utrzymujący ekspresję i formę dzisiejszych czasów. Numer został opublikowany z okazji urodzin partnerki rapera.

 

3. „Opowieści z Doliny Smoków” – 29mln wyświetleń teledysku na YouTube to wynik singla promującego album o tym samym tytule, a także będącego najlepszą kompozycją na tej płycie. Historia w nim zawarta opisuje niezamierzone zabójstwo dokonane w momencie skoku adrenaliny u napastnika. Resztę historii najlepiej poznać samemu słuchając utworu.

 

2. „Gady” – utwór znajduje się na albumie „Kwiat polskiej młodzieży”, a możemy usłyszeć na nim Bedoesa rapowanego, śpiewanego jak i rozpaczliwie krzyczącego. Doświadczymy tutaj featuringu Białasa jak i Eldo, a całość okraszona jest spokojnym instrumentalem od Kubiego Producenta.

 

1. „Rivendell” – bezapelacyjny numer jeden twórczości Borysa. Niesinglowa kompozycja znajdująca się na albumie „Kwiat polskiej młodzieży”. Tytułem jak i tekstem w refrenie nawiązuje do mistycznej siedziby elfów stworzonej przez J.R.R. Tolkiena, którą znajdziemy w fabule Hobbita jak i Władców Pierścieni. Chwytliwa melodia, prosty tekst oraz absorbujący wokal to zdecydowanie największe atuty tego utworu.

 

 

Każdy kto choć trochę zna dyskografię Bedoesa od razu zauważy, że w rankingu brakuje tak głośnych i dobrze przyjętych singli jak „Biały i młody”, „05:05”, „Gustaw” , „Delfin” czy „1998 (mam to we krwi)”. Wybrałem utwory nie najpopularniejsze, lecz te, które w swoim całokształcie podkreślają specyficzną dla Borysa sugestywność, enigmatyczność oraz wrażliwość. Powyższe zestawienie charakteryzują przeróżne emocje artysty, które możemy usłyszeć oraz poczuć słuchając poszczególnych numerów. I mimo, że „Opowieści z Doliny Smoków” ustępują poziomem albumowi „Kwiat polskiej młodzieży” to w żadnym stopniu nie możemy tutaj mówić o regresie ze strony Borka. To dwie różne historie, przeżycia, eksperymenty. A o to przecież właśnie w muzyce (a także w życiu codziennym) chodzi. Żeby nie bać się podejmować nowych wyzwań.

Mateusz Kiejnig

Leave a Reply