10. piosenek Renaty Przemyk z okazji 30-lecia pracy artystycznej [RANKING]

W listopadzie 1990 roku Renata Przemyk – po rozstaniu z zespołem Ya Hozna – rozpoczęła karierę solową, którą kontynuuję nieprzerwanie od 30 lat. Z okazji jubileuszu wybraliśmy 10. popularnych piosenek artystki, które stały się wizytówką jej twórczości.

W 1989 roku Renata Przemyk z zespołem Ya Hozna występując w Jarocinie na zaproszenie Armii zdobyła serca słuchaczy i dostała w ten sposób „przepustkę”na alternatywną scenę. Po sukcesie na Studenckim Festiwalu Piosenki i ciepłym przyjęciu jarocińskiej publiczności miała już swoje miejsce w polskiej muzyce.

fot. materiały prasowe

Po 30-tu latach wspaniałą klamrę stanowił też występ na Pol’and’Rocku 2019, tworzonym od lat przez Jurka Owsiaka. W listopadzie 1990 roku po rozwiązaniu Ya Hozny, Renata zaczęła solową karierą kontynuowaną z powodzeniem do dziś. 4 września 2020 ukaże się album jubileuszowy “Renata Przemyk i Mężczyźni”.

10. “Nie mam żalu”. Piosenka pochodzi z piątego albumu wokalistki pt. “Hormon”. Rok 1999.

 

9. “Zero (odkochaj nas)”. To jeden z mocniejszych utworów w dorobku Renaty Przemyk, który cieszył się dużą popularnością. Renata otwiera nim swoje najnowsze koncerty. Piosenka znalazła się na płycie “Andergrant”. Rok 1996.

 

8. “Odjazd”. Niezwykły utwór z doskonałym tekstem Anny Saranieckiej (swego czasu autorki większości tekstów dla Renaty). Piosenka znalazła się na płycie “Odjazd”. Rok 2009.

 

7. “Ten taniec”. Muzykę do tego utworu skomponował Jan Pospieszalski. Piosenka znalazła się na drugiej solowej płycie artystki – “Tylko kobieta”. Rok 1994.

 

6. “Bo jeśli tak ma być”. Tak się złożyło, że większość przebojów artystka wypromowała w latach 90., kiedy to stacje radiowe nie były jeszcze tak zachowawcze. Piosenka znalazła się na płycie “Andergrant”, wyróżnionej nagrodą Fryderyk (Album roku – piosenka poetycka). Rok 1996.

 

5. “Jakby nie miało być”. We wrześniu 2011 roku ukazała się nowa piosenka Renaty Przemyk, do której teledysk nakręcił Bartek Kulas. Piosenka przez 35 tygodni utrzymywała się na Liście Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. I choć nie znalazła się na studyjnej płycie artystki, do dziś uważana jest za jeden z piękniejszych jej utworów. Piosenkę można znaleźć w nieco innej wersji na płycie “Akustik Trio”.

 

4. “Kochaj mnie jak wariat”. Jeden z najstarszych utworów artystki, bo pochodzący z czasów Ya Hozny. Album “Ya Hozna” ukazał się w 1990 roku.

 

3. “Kochana”. Piosenka nagrana w 2003 roku na album “The Best Of”. Gościnnie w utworze pojawiła się Katarzyna Nosowska.

 

2. “Protest dance”. Jeden z największych przebojów wokalistki nagrany jeszcze za czasów Ya Hozny. Tytuł został zaczerpnięty od jednego z utworów Franka Zappy. Płyta “Ya Hozna” doczekała się po latach reedycji, m.in. w 2011 roku ukazał się ten album z dodatkowym krążkiem, na którym znalazł się zapis koncertu z 1995 roku.

 

1. “Babę zesłał Bóg”. Ze wspomnianej płyty z Ya Hozną pochodzi także największy przebój artystki. Do dziś ten utwór należy nie tylko do kanonu twórczości Renaty Przemyk, ale w ogóle polskiej muzyki rozrywkowej.

 

Jedna odpowiedź do “10. piosenek Renaty Przemyk z okazji 30-lecia pracy artystycznej [RANKING]”

  1. Udane zestawienie .Dodałbym jeszcze “Boogie street “z płyty Renata Przemyk śpiewa Cohena jako przykład genialnej dykcji i krystalicznego głosu pani Renaty .Pozdrawiam

Leave a Reply