20 – lecie płyty “5” Kasi Kowalskiej

W listopadzie upłynie dokładnie 20 lat od premiery płyty “5” – piątej studyjnej płyty Kasi Kowalskiej. Po sukcesie rockowo-balladowego albumu “Pełna obaw”, który śmiało nawiązywał do debiutanckiego “Gemini”, artystka delikatnie złagodziła swój repertuar.

Z naciskiem na >delikatnie<, bo oprócz piosenek utrzymanych w klimacie typowego pop-rocka, nie zabrakło też cięższych brzmień, z mrocznym utworem “Czekam, boję się” na czele.

Muzykę na “Piątkę” napisali głównie Adam Abramek (producent) i Paweł Sot, czyli niezawodny duet kompozytorski, współpracujący wcześniej m.in. z Beatą Kozidrak (“Beata”) i Bajmem (“Biała Armia”). Wśród pozostałych kompozytorów znaleźli się Michał Grymuza (Kayah, Natalia Kukulska, Andrzej Piaseczny, Artur Gadowski), Maciej Gładysz (Wilki, Edyta Bartosiewicz) i Jarosław Chilkiewicz (Bracia). Teksty do prawie wszystkich utworów napisała sama Kasia Kowalska. Jedyny wyjątek stanowi utwór “Moje Katmandu” autorstwa Andrzeja Mogielnickiego (Lady Pank).

Na “Piątce” znalazło 11 utworów, w tym 3 oficjalne single: “Nobody”, “Być tak blisko” i “Będę jak”. Każdy z nich doczekał się teledysku. Klip powstał również do piosenki “Żyję raz”, choć nie była ona oficjalnym singlem promującym płytę. Rozgłośnie radiowe grały wtedy też jeszcze inne piosenki z tego krążka. Największy rozgłos przyniósł albumowi hitowy utwór “Nobody”, wydany jeszcze przed premierą płyty (we wrześniu 2000 roku).

 

Wszystkie piosenki promujące płytę ukazały się także w wersjach fizycznych – na samodzielnych krążkach, a single “Nobody” i “Być tak blisko” zostały dodatkowo wzbogacone o wersje karaoke. Ciekawostką jest fakt, że na płycie “5” – oprócz standardowej listy utworów – zamieszczono prezentację multimedialną, zawierającą zdjęcia z sesji nagraniowej do albumu oraz teledysk do singla “Nobody”. Podobną prezentację znajdziemy także na kolejnej płycie Kasi, “Antidotum” (2002).

Album “5” zadebiutował na Oficjalnej Liście Sprzedaży 4 grudnia 2000 roku, zajmując 3. pozycję. Jeszcze w tym samym miesiącu “Piątka” uzyskała status złotej płyty, co oznaczało sprzedaż na poziomie 35 tys. egzemplarzy (dla porównania – obecnie, dla repertuaru krajowego, złota płyta przyznawana jest za sprzedaż 15 tys. egzemplarzy).

 

“Piątka” Kasi Kowalskiej jest doskonałym przykładem albumu z powodzeniem łączącego nastrojowe ballady (“Być tak blisko”, “Nobody”, “Bądź pewny”, “Wszystko jest żartem”) z mocnym rockowym graniem (“Będę jak”, “Moje Katmandu”, “Czekam, boję się”). Pod tym względem “5” było kontynuacją stylistyki z “Pełnej obaw”, okraszonym dodatkowo szczyptą nowoczesności, w postaci efektów programowanych komputerowo. Usatysfakcjonowani “Piątką” mogli być również fani muzyki popowej, bo takim utworami jak “Znaleźć siłę”, “Z kim chciałbyś być” czy “Gra rozkoszy” Kasia subtelnie zmierzała w stronę pop-rocka, z którym jeszcze lepiej zaprzyjaźniła się na wydanej dwa lata później płycie “Antidotum”.

Wydaniu nowej płyty towarzyszyła również zmiana wizerunku wokalistki. Długowłosa, pełna obaw Kasia Kowalska zmieniła się w pewną siebie chłopczycę, pozującą na okładce “Piątki” z nagim brzuchem. Dużą pewność siebie słychać w głosie Kasi, ale w tekstach poszczególnych utworów już jej nie uświadczymy. Repertuar nie jest jednak zupełnie pesymistyczny. Nie brakuje wersów pełnych nadziei, które stanowią przeciwwagę dla tych melancholijnych. To kolejne nawiązanie do “Pełnej obaw”, chociaż tam kontrast między utworami był jeszcze bardziej zauważalny.

Z dostępnych w Internecie recenzji “Piątki” wynika jasno – piąty studyjny album Kasi Kowalskiej to wydawnictwo bardzo dobre, zwłaszcza na gruncie produkcyjnym. Pojawiły się co prawda zarzuty o “komercjalizację” muzyki, głównie z uwagi na dodanie efektów komputerowych. Owszem, na poprzednich płytach artystki takich zabiegów nie poczyniono, ale to pewien symbol tamtych czasów. “5” doskonale oddaje klimat przełomu wieków. Warto do niego wrócić.

Jonatan Paszkiewicz

 

Lista utworów:

 1. “Żyję raz” (muz. Adam Abramek, P. Sot, sł. K. Kowalska) – 4:28
 2. “Będę jak” (muz. A. Abramek, P. Sot, sł. K. Kowalska) – 3:50
 3. “Być tak blisko” (muz. A. Abramek, P. Sot, sł. K. Kowalska) – 3:40
 4. “Znaleźć siłę” (muz. A. Abramek, P. Sot, sł. K. Kowalska) – 3:51
 5. “Nobody” (muz. A. Abramek, P. Sot, sł. K. Kowalska) – 4:40
 6. “Z kim chciałbyś być?” (muz. A. Abramek, P. Sot, sł. K. Kowalska) – 4:00
 7. “Bądź pewny” (muz. A. Abramek, P. Sot, sł. K. Kowalska) – 4:51
 8. “Gra rozkoszy” (muz. M. Grymuza, K. Kowalska, sł. K. Kowalska) – 3:42
 9. “Moje Katmandu” (muz. M. Gładysz, A. Woźniak, sł. A. Mogielnicki) – 4:20
 10. “Czekam, boję się” (muz. M. Gładysz, K. Kowalska, sł. K. Kowalska) – 4:06
 11. “Wszystko jest żartem” (muz. J. Chilkiewicz, K. Kowalska, sł. K. Kowalska) – 4:40
 • Produkcja muzyczna – Adam Abramek
 • Realizacja nagrań – Alek Woźniak
 • Mix – Leszek Kamiński (studio S4) z wyjątkiem utworów: “Być tak blisko”, “Znaleźć siłę”, “Moje Katmandu”, “Z kim chciałbyś być?” (mix: Alek Woźniak) oraz “Będę jak”, “Żyję raz” (mix: Piotr Siedlaczek)
 • Mastering – Piotr Siedlaczek
 • Koordynacja A&R – Michał Zioło
 • Product manager – Piotr Busz
 • Zdjęcia – Andrzej Hrechorowicz
 • Prezentacja multimedialna – Krzysztof Kretkiewicz, Paweł Szynkiewicz (SNP Webdesing)
 • Produkcja – Universal Music Polska

 

Leave a Reply