OS.SO prezentuje premierowy utwór “Single Blow”

“Single Blow” to pierwszy singiel zapowiadający debiutancki album OS.SO, planowany na koniec tego roku. Skojarzenia z serialem “Dark” nie są przypadkowe.

Po dobrze przyjętej EP-ce, którą promowała piosenka „Excuses” wydana przez Kayax (My Name Is New), OS.SO prezentuje premierowy materiał z pierwszego pełnowymiarowego albumu, planowanego na koniec tego roku.

„Single Blow” opowiada o mierzeniu się z własnymi lękami – stawaniu twarzą w twarz z niepokojącymi myślami, spychanymi na granicę między tym co racjonalne i nieuświadomione.

fot. materiały prasowe

Utwór jest utrzymany w minimalistycznej stylistyce, którą OS.SO konsekwentnie eksploruje w całej twórczości. Podobnie jak na mini-albumie aranżacyjny prym wiedzie tu fortepian, a towarzyszą mu rozbudowane partie wokalne, akustyczne instrumenty i bardzo oszczędna sekcja rytmiczna. Towarzyszący piosence teledysk to zagadkowy obraz inspirowany skandynawskimi powieściami kryminalnymi i mrocznym serialem „Dark”. W świecie wykreowanym przez OS.SO (wokalistka napisała scenariusz i wyreżyserowała wideo) nic nie jest takim, jak się wydaje na pierwszy rzut oka.

*****

“Single Blow” to piękna, poruszająca historia. Kto zna wcześniejsze propozycje artystki, także tym razem nie będzie rozczarowany. OS.SO posiada umiejętność pogłębiania klimatu, tworzenia pochłaniających melodią przestrzeni, a to wszystko robi na uzewnętrznianiu siebie i oddawaniu słuchaczowi własnej wrażliwości. Ten utwór jest zimny, ale też podskórnie paraliżujący w swej klasycznej, bardzo szlachetnej formie. Wokalistka ma niewątpliwy dar budowania napięcia na kruchej strukturze. To wszystko przemawia za tym utworem. Po tej nieco filmowej opowieści czujemy głód, który każe nam czekać na kolejne poczynania niezwykle oryginalnej osobowości. OS.SO to twórczyni, przy której śmiało można używać stwierdzeń – artystka i kreatorka kunsztu.

*****

OS.SO – (właśc. Zuzanna Ossowska) to kompozytorka, autorka tekstów, multiinstrumentalistka. Jej głównym instrumentem jest gitara basowa, ale gra też na pianinie, perkusji, gamelanie (tradycyjnych indonezyjskich metalofonach i idiofonach), śpiewa. Tworzy scenariusze do swoich teledysków i zajmuje się ich reżyserią. Literaturoznawczyni pisząca muzykę i o muzyce – prowadzi autorską rubrykę w magazynie „Muzyk”, gdzie przygląda się dźwiękom kulturoznawczym okiem.

W sierpniu 2018 roku ukazał się debiutancki mini album OS.SO, dostępny w streamingu i w formie CD. EP została dobrze przyjęta przez dziennikarzy i recenzentów. Singiel promujący EP – „Excuses” – został dostrzeżony przez Kayax i wydany w projekcie dla młodych artystów My Name is New, teledysk do piosenki znalazł się także na kanale YouTube wytwórni.

Najnowszy singiel „Single Blow” zapowiada pełnowymiarowy debiut fonograficzny artystki – płyta jest planowana na koniec tego roku.

Twórczość OS.SO to nastrojowe brzmienia, intymne opowieści, wprowadzające w melancholijny, pełen zadumy świat. Nieoczywista rytmika łączy się tu z melodyjnym wokalem, a całość dopełniają teledyski, inspirowane filozofią, literaturą i sztuką. Wszechstronność, spojrzenie na rzeczywistość z różnych perspektyw i synkretyzm to klucze do tych muzycznych historii.

 

SONY DSC

Leave a Reply