Arek Kłusowski o depresji wśród młodych w najnowszym singlu “Rocznik 92”

Niepokojące dane na temat depresji stały się bodźcem do powstania utworu i teledysku pt. „Rocznik 92” Arka Kłusowskiego, który chce w ten sposób zwrócić uwagę na ten rosnący problem.

Depresja to choroba, która dotyka coraz więcej młodych ludzi, jest najczęściej diagnozowana miedzy 20 a 40 rokiem życia. Obecnie na świecie jest zdiagnozowanych 350 milionów ludzi. W Polsce problem ten dotyka ok. 1,5 mln osób, a 3,8 mln Polaków sięga po leki przeciwdepresyjne…

fot. materiały prasowe

 

Premiera teledysku zamyka tym samym materiał z debiutanckiej płyty Arka Kłusowskiego „Po Tamtej Stronie”. Artysta już pracuje nad nowym materiałem, który ukarze się nakładem wytwórni Kayax.

Arek Kłusowski o utworze „Rocznik 92”:

To osobisty manifest. Głos wielu osób z mojego pokolenia, które urodziły się w latach 90. Obraz wielu skrajnych emocji, które targają nami w codziennych sprawach. Brak akceptacji i powszechny konformizm oraz jałowa egzystencja doprowadza coraz więcej moich rówieśników do wypalenia, depresji czy separacji społecznej. Nie radzimy sobie z presją i powierzchownością, która atakuje nas na każdym kroku. Popadamy w uzależnienia i choroby, niekiedy prowadząc podwójne życie – zakłamując internetowe tablice. Tkwimy w fałszywych relacjach międzyludzkich, tylko po to by choć na chwilę uciec od samotności.
Do wszystkich, którzy zmagają się z depresją – pamiętajcie, że są ludzie którzy chcą i są gotowi Ci pomóc. W mrocznych momentach możecie skorzystać z Antydepresyjnego Telefonu Zaufania: tel: 22 484 88 01

Reżyser Tadeusz Kabicz o klipie do utworu „Rocznik 92”:

Praca nad teledyskiem Arka była wielką przyjemnością, ale też wyzwaniem, ponieważ tekst piosenki jest bardzo mocny, podobnie jak jego warstwa muzyczna. Taka wypowiedź na temat młodych ludzi skojarzyła nam się z rodzinnymi konfliktami międzypokoleniowymi. Postanowiliśmy więc opowiedzieć o trudnej relacji rodziców z dziećmi. O próbie zaakceptowania dziecka, które nie jest takie jak wszyscy i które nie spełnia oczekiwań rodziców. To ciągle aktualny i gorący temat, który dotyczy prawie każdego z nas.
Współpraca z tak uznanymi artystami była niezwykle inspirująca. Grupowe sceny aktorskie opieraliśmy w dużej mierze na improwizacji. Później żałowałem, że nie mogliśmy wykorzystać wszystkich materiałów, zwłaszcza dźwięku z zaimprowizowanych rozmów. Aktorzy stworzyli na planie kilka naprawdę pięknych i wzruszających dialogów. Ich fragmenty widać w teledysku.   

Arek Kłusowski – charyzmatyczny wokalista, kompozytor, tekściarz. Laureat 3 miejsca w programie „The Voice of Poland”. Obdarzony jednym z najoryginalniejszych głosów w kraju. Przez lata zajmował się pisaniem piosenek dla czołowych polskich artystów. W 2015 roku zadebiutował na deskach Teatru Buffo w spektaklu “Cohen – Nohavica” w reżyserii Mariana Opanii. Wiosną 2019 roku wydał swój debiutancki album „Po tamtej Stronie” wreszcie odnalazł swoją artystyczną tożsamość. „Po tamtej Stronie” to 13 utworów, w których artysta opowiada o osobistych przeżyciach. O miłości, wartościach, dylematach, depresji i samotności. Przy pracy nad materiałem wspierali go m.in. Daria Zawiałow oraz znakomici producenci: Michał Kush, Maciej Sawoch (znany ze współpracy z Kasią Nosowską, Miuoshem oraz Krzysztofem Zalewskim) oraz Marcin Kuczewski i Michał Wasilewski (zespół xxanaxx).

 

fot. Ola Bodnaruś

Leave a Reply