Super Girl Romantic Boys prezentuje nowy singiel “Brunatny pył”

Zespół Super Girl Romantic Boys prezentuje nowy utwór “Brunatny pył”, który pochodzi z premierowej EPki “Dansing”.

Historia grupy sięga jeszcze lat 90. Zaczynali w 1998 w Warszawie, w czasach wszechobecnego techno i raczkującego w Polsce hip-hopu. Nikt wtedy jeszcze nie wiedział, że za parę lat muzyka i styl lat 80-tych staną się największym krzykiem mody, a PRL-owskie gwiazdy z tamtych czasów zaczną reaktywować się jak grzyby po deszczu. Wywodzili się ze środowisk punkowych, zainspirowani pierwszymi retro-dyskotekami na łódzkich squatach, przenieśli tę tradycję na squaty Warszawy, z adapterów Unitry puszczając przeboje Kombi, Urszuli, Kapitana Nemo i innych gwiazd polskiego new romantic/disco.

fot. materiały prasowe

Wkrótce potem zwariowana ekipa roznosząca piwniczne parkiety przy pomocy syntezatorka Casio, gitary i automatu perkusyjnego, sama zaczęła tworzyć disco- traszowe hity pod nazwą SUPER GIRL & ROMANTIC BOYS. Ich pierwsze koncerty w 1999 roku przypominają istne tornado. Wampiryczne makijaże, brokat, ekstatyczne tańce dwóch tancerzy oraz kompletnie zdezorientowana publiczność, która od pierwszych dźwięków skacze sobie po głowach. Do tego smutne teksty o nieszczęśliwej miłości, osadzone w klaustrofobicznej, zimnowojennej atmosferze.

Następny etap działalności SUPER GIRL & ROMANTIC BOYS to bardziej konceptualna odsłona w klimacie surowego post new romantic. Wraz z początkiem mody na lata 80-te, media zaczynają interesować się zespołem, którego sztandarowy hit “Spokój” pojawia się na składance “Disco Chaos” wydanej w 2002 roku przez wytwórnię SP Records. “Romantiki” w tym okresie bardzo aktywnie koncertują w Polsce i za granicą (Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, Rosja, Białoruś), nagrywają kultowe już dziś teledyski, a także swój pierwszy legendarny album, który ma zostać wydany przez SP Records.

Niestety, po podpisaniu feralnej umowy, wydawca z nieznanych powodów odmawia wydania materiału, przy okazji zamrażając go na 10 lat. Oprócz rozgłośni “Radiostacja”, fani mogą posłuchać piosenek zespołu wyłącznie na koncertach, a płytę ściągnąć sobie z internetu. Zespół zyskuje status legendy, lecz sytuacja związana z zablokowaniem materiału, powoduje frustrację, która przyczynia się do zawieszenia działalności w 2006 roku.

W 2008 SGRB zagrali dużą trasę koncertową z okazji swojego 10-lecia i znów zniknęli na pięć lat. Przez cały ten okres czasu piosenka “Spokój” stała się jednym z największych polskich przebojów pierwszej dekady XXI wieku.

W tym roku, po wygaśnięciu feralnego kontraktu z SP Records, zespół po raz pierwszy w swej historii ma szansę na oficjalne wydanie materiału. W czerwcu Antena Krzyku szykuje wydanie dwupłytowego DVD “SGRB – Miłość z tamtych lat” podsumowującego działalność “Romantików”.

Największą niespodzianką jest jednak reaktywacja! W sierpniu 2013 SUPER GIRL & ROMANTIC BOYS pojawili się na scenie OFF Festiwalu. Ich działalność wciąż ma swoją kontynuację, czego efektem są dwie premierowe piosenki – “Dansing” i “Brunatny pył”. Do tego pierwszego powstał nawet teledysk.

https://sgrb.bandcamp.com/album/dansing

 

Leave a Reply