“Drzewa”, czyli solowa odsłona JUCHO

Wokalistka nieistniejącego już zespołu Domowe Melodie powraca w solowej odsłonie jako Jucho. Koniecznie posłuchajcie nowego singla zatytułowanego “Drzewa”.

Jucho, czyli Justyna Chowaniak – wokalistka, autorka tekstów, poezji, muzyki i producentka. Założycielka nieistniejącej już formacji DOMOWE MELODIE, z którą w latach 2012-2018 podbiła serca polskiej publiczności. W ciągu sześciu lat zespół zagrał setki koncertów w kraju, a także trasy po zakątkach Islandii, Portugalii i Niemiec.

fot. materiały prasowe

 

Po dwóch latach przerwy artystka wraca z nowym projektem zatytułowanym po prostu JUCHO. Pierwszym singlem odsłaniającym jej nową, muzyczną drogę jest utwór “DRZEWA”, który jest metaforą relacji człowieka wrażliwego z obecnym zaprogramowaniem społecznym i brutalnością oczekiwań co do „praktyczności” i standardu zachowań, a w szczególności poziomu emocjonalności jednostki.

*****

“Drzewa” to piękna, czysta kompozycja oparta na brzmieniu żywych instrumentów i… powietrza. Metaforycznie słychać w niej szum drzew – “brzoza, osika, wierzba, topola, sosna…”. Swobodna, niezwykle poetycka piosenka została natchniona nieprzerysowanym wokalem JUCHO. To jej głos i bardzo wymowny tekst sterują tym wzruszającym wręcz utworem. Melodyka wychodzi z samego pianina, choć po chwili słyszymy delikatnie zaszczepione dźwięki instrumentów smyczkowych i perkusjonaliów. Łatwo zauważyć także, że to już inny rozdział w dorobku artystki. To opowieść pełniejsza, bardziej dojrzała i mocno klimatyczna. Nie da się ukryć, że “Drzewa” pęcznieją od kobiecej wrażliwości. Ten utwór podsyca ciekawość i rodzi pytanie – jaka będzie cała płyta, skoro pierwszy jej zwiastun jest tak intrygujący.

*****

“Jestem głęboko poruszona tym, jak przyjęliście Drzewa. Dziękuję za tyle pięknych, osobistych wiadomości, za komentarze, wsparcie, za Waszą wiarę w to, co robię. Świadomość, że są istoty odbierające świat podobnie jest chyba główną iskrą dającą mi odwagę i sens, żeby wysyłać w świat swoje piosenki.” – jak informuje artystka w mediach społecznościowych.

W piosence Jucho opowiada o kobiecych gatunkach drzew, które w dzisiejszym świecie uznawane są za niepotrzebne, kruche i niestabilne, a których lecznicza wartość, tak bardzo ceniona w czasach przeszłych, jedynie nielicznym znana jest do dzisiaj.

Jak mówi autorka: „Dla mnie DRZEWA to piosenka mocy. Siły duchowej wszystkich istot wysoce wrażliwych, które często borykają się z niezrozumieniem i odrzuceniem. To właśnie im szczególnie ją dedykuję”. Justyna nie odchodzi od swoich korzeni – w dalszym ciągu motywem przewodnim jej autorskich piosenek pozostaje intymność, poetyckość i opowieść przeplatana dźwiękami ukochanego, białego pianina. W “DRZEWACH” możemy również usłyszeć wiolonczele, skrzypce, altówki, kontrabasy, gitarę i perkusjonalia.

W 2018 Justyna wydała „Nutny Pamiętnik” – obszerną książkę z nutami, unikatowymi zdjęciami i opowieściami o tym, jak powstawały utwory domowych melodii. Książka została nominowana do tytułu „Najpiękniejsza Książka Roku” Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek i wyprzedała się krótko po premierze. W kwietniu 2020 Jucho wydała limitowaną reedycję książki, która dodatkowo zawiera płytę CD z piosenką otwierającą nowy etap jej muzycznej działalności. Jak sama podkreśla – “tworzy tylko to, czego sama jako człowiek potrzebuje i chciałaby doświadczyć”.

FB: https://www.facebook.com/33jucho

fot. materiały prasowe

Leave a Reply