“1999”, czyli muzyczny komentarz Artura Andrusa

Artysta i były dziennikarz radia Artur Andrus, napisał utwór pod tytułem “1999”, komentujący ostatnie wydarzenia wokół Trójki – Programu 3 Polskiego Radia.

“Prawie 10 lat temu, na 1500. wydanie Listy Przebojów Trójki, przyniosłem w prezencie “Balladę o Baronie, Niedźwiedziu i Czarnej Helenie”. Na 2000. wydanie miałem zamiar napisać taką skoczną balladę po latach, ale już nie napiszę. Zresztą 1999. wydanie Listy Przebojów Trójki stało się symboliczne. I na to 1999. wydanie napisałem” – zapowiedział w opublikowanym w piątek wieczorem teledysku Artur Andrus.

Premiera teledysku odbyła się dokładnie w miniony piątek po 19, kiedy to normalnie w Trójce powinna rozpocząć się Lista Przebojów.

fot. materiały prasowe

W utworze Andrus odwołuje się do bohaterów wymienionej wcześniej “Ballady o Baronie, Niedźwiedziu i Czarnej Helenie”, czyli do Piotra Barona, Marka Niedźwieckiego i Haliny Wachowicz – postaci od lat kojarzonych z Listą Przebojów Trójki, których od niedawna w Trójce zabrakło.

Artur Andrus pracował w Trójce w latach 1994-2017. Powodem zerwania przez niego współpracy z Polskim Radiem było postawione przez szefostwo ultimatum: albo Polskie Radio, albo TVN – od 2005 roku Andrus pojawia się jako stały gość w programie “Szkło kontaktowe”.

Pod wpływem działań, odejść z pracy wielu od lat pracujących tam redaktorów i dziennikarzy, dyrektorem Trójki został Kuba Strzyczkowski, pracujący w radiu od 1990 roku.

 

Leave a Reply