Na przestrzeni lat powstało wiele płyt inspirowanych twórczością Grzegorza Ciechowskiego, w tym zespołu Republika. Często stanowią one bezpośredni „tribute to…” i mają za zadanie przypomnieć, czy też przekazać jego dokonania w nieco innej formie. Większość z tych albumów to mniej lub bardziej wyraźne przełożenia jego dokonań artystycznych. Ułożyliśmy z tego pełną dziesiątkę.
fot. Andrzej Świetlik
Sięganie po jego twórczość świadczy nie tylko o ogromnej charyzmie i oryginalności Grzegorza Ciechowskiego, ale także o ponadczasowej treści utworów tworzonych wraz z zespołem Republika, ale także jako Obywatel G.C. i Grzegorz z Ciechowa. Poza tym jego działalność jako producenta, czasem też autora tekstów dla innych artystów, także zostawiała wyraźny ślad indywidualizmu na płytach ukazujących się pod jego okiem. Tak było chociażby z debiutanckimi albumami Kasi Kowalskiej, Justyny Steczkowskiej, Katarzyny Groniec i Krzysztofa Antkowiaka (pierwszy „dorosły” album „Delfin”). Literatura na temat życia i twórczości Grzegorza Ciechowskiego jest bardzo bogata, stąd zdecydowaliśmy się jedynie przypomnieć kilka płyt inspirowanych twórczością artysty przedwcześnie zmarłego w 2001 roku. Warto jedynie dodać, że fenomen dokonań Ciechowskiego to nie jedynie on sam, ale także cały zespół Republika, do którego większa część repertuaru przecież należy.
10. „Republique Grzegorz Ciechowski” – Kwartet Sląski. Album nagrany w Kościele Nawiedzenia NMP w Warszawie w 2005 roku. Wtedy też został wydany. Płyta zdobyła m.in. nominację do Fryderyka 2005 w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna. Aranżacje do wszystkich utworów stworzył Stefan Sendecki. Ten album pokazał faktyczną możliwość przełożenia twórczości Ciechowskiego na inny język artystycznej wypowiedzi. Okazuje się, że klasyczna odsłona jego piosenek oddała całkowitą wyjątkowość jego osiągnięć.
9. „REpunkBLIKA. Nieustanne pogo„. Album ukazał się w 2018 roku. Punkowemu środowisku nie zawsze było po drodze z Republiką. Mimo współdzielenia sceny m.in. na Festiwalu w Jarocinie zdarzały się miedzy fanami niesnaski. Czy wynikały z mocno ortodoksyjnej postawy czy po prostu z naszej wojowniczej natury a może niechęci wywołanej przez rządzących krajem, którym na rękę była wzajemna niechęć miedzy społeczeństwem? Trudno zawyrokować.
Dziś Republika i jej lider Grzegorz Ciechowski są ikonami muzyki rockowej w naszym kraju, uniwersalność śpiewanych tekstów, nieszablonowe i nowatorskie podejście do muzyki wciąż wywołują ciarki i rozpalają serca słuchaczy. Nikt przed nim i nikt po nich tak nie grał.
Ta płyta to swoisty hołd dla twórczości toruńskiej grupy. 21 utworów zagranych przez zespoły znane od lat i młodsze, które nie miały szans zetknąć się na żywo z muzyką Republiki i Grzegorza. Punk różne ma oblicza muzyczne i ta płyta to udowadnia. Czystej wody punk rock, zimna fala, mocno alternatywne dźwięki sprawiają że krążek słuch się od początku do końca. Na płycie znalazły się utwory premierowe, wcześniej nigdzie nie publikowane.
Zbigniew Krzywański o płycie:
„Początek marca 1983 roku, dwa koncerty na warszawskim Torwarze w ramach trasy „Republika prezentuje UK Subs”. W czasie drugiego koncertu (ostatniego w trasie) wychodzę zagrać z UK Subs piosenkę „Enemy awaits”. Wśród punkowej publiczności, która zajęła miejsce tuż przy scenie po koncercie Republiki – wielka konsternacja! Gramy, jest super! Reakcja publiczności – niejednoznaczna. Utarło się wtedy, że punkowcy nienawidzą Republiki. Jakieś tam legendy o popersach, których do dziś nie rozumiem. Nawet nie wiem, kto to byli popersi.”
8. „Biała flaga” – Hania Rani & Dobrawa Czocher. „Biała flaga” to zbiór utworów Grzegorza Ciechowskiego na fortepian i wiolonczelę w zupełnie innych aranżacjach.
7. „Projekt Republika – Przystanek Woodstock 2011”. To dwupłytowy zapis koncertu „Projektu Republika” z Woodstocku z 2011 roku. Tak naprawdę mamy do czynienia z reaktywowanym składem zespołu Republika. To album wydany w formie CD/DVD z koncertem z okazji 30-lecia powstania zespołu Republika, oraz 10. rocznicy śmierci Grzegorza Ciechowskiego. Do składu Projektu Republika należeli: Leszek Biolik, Zbigniew Krzywański, Bartek Gasiul, Andrzej Rajski. Gościnnie w koncercie wystąpili m.in.: Ania Dąbrowska, Tomasz Makowiecki, Jacek Bończyk, Kasia Kowalska i Tomasz 'Lipa’ Lipnicki.
6. „Jarocin Live 2014”. W 2013 roku minęło 30 lat od ukazania się legendarnej płyty zespołu Republika ”Nowe Sytuacje”. Debiutancki album z 1983 roku odniósł gigantyczny sukces i odcisnął wyraźne piętno na polskiej muzyce rockowej.
Rok później zespół Nowe Sytuacje pojawił się jeszcze raz na scenie w Jarocinie, czego efektem było wydanie kolejnej płyty „Jarocin Live 2015”.
5. „Moja krew” – Kasia Kowalska. Wokalistka podjęła się próby nowych opracowań piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Jest to jej osobiste „Tribute to” , ponieważ Grzegorz Ciechowski był artystycznym mentorem Kasi. Przecież był on producentem jej pierwszej płyty „Gemini” z 1994 roku.
Projekt ten opierał się na zapisie audio koncertu w Trójkowym Studiu Agnieszki Osieckiej. Sam koncert miał być oszczędny w formie, akustyczny, niemal intymny, a przez to wyjątkowy. Album zawiera również DVD z making off z przygotowań do koncertu, wywiady z muzykami oraz urywki z koncertu. Znalazły się na nim również archiwalne materiały z Grzegorzem Ciechowskim.
Producentem muzycznym koncertu był Jerzy Runowski. Płyta została ciepło przyjęta, chociaż została umiarkowanie przyjęta przez samych fanów Grzegorza Ciechowskiego i Republiki.
4. „Piosenki Mistrza” – Kovalczyk. To najnowsza płyta w zestawieniu, bo wydana w 2019 roku. Zrealizowany przez Kovalczyka projekt, w postaci płyty i trasy koncertowej, pt. „Piosenki Mistrza” jest spojrzeniem na twórczość tego wybitnego artysty przez pryzmat muzyki elektronicznej.
3. „Republika 69” – Agressiva 69. Ten album Agressivy wydany w 2011 roku to zbiór coverów legendarnej grupy Republika. Pomysł narodził się podczas koncertu dedykowanemu pamięci Grzegorza Ciechowskiego.
Agressiva 69 zaprezentowała wtedy dwa utwory Republiki, które później ujrzały światło dzienne w postaci singla. „Republika 69” to 10 coverów, w tym jeden niepublikowany do tej pory numer „Pornografia”. Działająca na polskim rynku od 1987 roku Agressiva to najbardziej charakterystyczny w Polsce zespół industrialno – rockowy.
2. „Grzegorz Ciechowski: Spotkanie z legendą”. To album złożony z płyty CD i DVD. Jest to zapis wyjątkowego koncertu poświęconego Grzegorzowi Ciechowskiemu. Czołówka polskich wykonawców z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Adama Sztaby wyrusza w podróż przez wszystkie okresy twórczości Grzegorza Ciechowskiego. Na jednej scenie spotkali się między innymi: Kayah, Katarzyna Nosowska, Justyna Steczkowska, Mela Koteluk, Marek Dyjak, Grzegorz Turnau, Igor Herbut, Piotr Cugowski, Red Lips, Skubas, Tymon Tymański.
1. „Ciechowski” – Fonetyka. To zupełnie niestandardowy album i inne podejście do twórczości Grzegorza. Na płycie znajdują się wyłącznie opracowania tekstów Ciechowskiego, do których najwybitniejszy poeta polskiego rocka nie skomponował muzyki.
Fonetykę trudno zaklasyfikować do konkretnego gatunku muzycznego. Jeśli byłyby konieczne jakieś ramy, z definicji zespołowi najbliżej do polskiej alternatywy. W muzyce Fonetyki nie ma rockowego hałasu, nie ma tu kalkomanii i obliczonych z rzemieślniczą precyzją hitów – to muzyka do słuchania i do myślenia. Priorytetem grupy jest przekaz, teksty muszą być wybitne. Warstwę słowną wypełniają od początku zespołu sięgającego 2010 roku teksty takich artystów, jak Rafał Wojaczek, Andrzej Bursa, a teraz również Grzegorz Ciechowski. Fonetyka „Ciechowski” to album złożony z dziewięciu utworów, w których artyści głównie poruszają tematy metafizyczne i komentują współczesną polską rzeczywistość (od wydawcy).
2 odpowiedzi na “10. płyt inspirowanych twórczością Grzegorza Ciechowskiego [RANKING]”