10. płyt inspirowanych twórczością Grzegorza Ciechowskiego [RANKING]

Na przestrzeni lat powstało wiele płyt inspirowanych twórczością Grzegorza Ciechowskiego, w tym zespołu Republika. Często stanowią one bezpośredni “tribute to…” i mają za zadanie przypomnieć, czy też przekazać jego dokonania w nieco innej formie. Większość z tych albumów to mniej lub bardziej wyraźne przełożenia jego dokonań artystycznych. Ułożyliśmy z tego pełną dziesiątkę.

fot. Andrzej Świetlik

Sięganie po jego twórczość świadczy nie tylko o ogromnej charyzmie i oryginalności Grzegorza Ciechowskiego, ale także o ponadczasowej treści utworów tworzonych wraz z zespołem Republika, ale także jako Obywatel G.C. i Grzegorz z Ciechowa. Poza tym jego działalność jako producenta, czasem też autora tekstów dla innych artystów, także zostawiała wyraźny ślad indywidualizmu na płytach ukazujących się pod jego okiem. Tak było chociażby z debiutanckimi albumami Kasi Kowalskiej, Justyny Steczkowskiej, Katarzyny Groniec i Krzysztofa Antkowiaka (pierwszy “dorosły” album “Delfin”). Literatura na temat życia i twórczości Grzegorza Ciechowskiego jest bardzo bogata, stąd zdecydowaliśmy się jedynie przypomnieć kilka płyt inspirowanych twórczością artysty przedwcześnie zmarłego w 2001 roku. Warto jedynie dodać, że fenomen dokonań Ciechowskiego to nie jedynie on sam, ale także cały zespół Republika, do którego większa część repertuaru przecież należy.

10. “Republique Grzegorz Ciechowski” –  Kwartet Sląski. Album nagrany w Kościele Nawiedzenia NMP w Warszawie w 2005 roku. Wtedy też został wydany. Płyta zdobyła m.in. nominację do Fryderyka 2005 w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna. Aranżacje do wszystkich utworów stworzył Stefan Sendecki. Ten album pokazał faktyczną możliwość przełożenia twórczości Ciechowskiego na inny język artystycznej wypowiedzi. Okazuje się, że klasyczna odsłona jego piosenek oddała całkowitą wyjątkowość jego osiągnięć.

 

9. “REpunkBLIKA. Nieustanne pogo“. Album ukazał się w 2018 roku. Punkowemu środowisku nie zawsze było po drodze z Republiką. Mimo współdzielenia sceny m.in. na Festiwalu w Jarocinie zdarzały się miedzy fanami niesnaski. Czy wynikały z mocno ortodoksyjnej postawy czy po prostu z naszej wojowniczej natury a może niechęci wywołanej przez rządzących krajem, którym na rękę była wzajemna niechęć miedzy społeczeństwem? Trudno zawyrokować.

Dziś Republika i jej lider Grzegorz Ciechowski są ikonami muzyki rockowej w naszym kraju, uniwersalność śpiewanych tekstów, nieszablonowe i nowatorskie podejście do muzyki wciąż wywołują ciarki i rozpalają serca słuchaczy. Nikt przed nim i nikt po nich tak nie grał.

Ta płyta to swoisty hołd dla twórczości toruńskiej grupy. 21 utworów zagranych przez zespoły znane od lat i młodsze, które nie miały szans zetknąć się na żywo z muzyką Republiki i Grzegorza. Punk różne ma oblicza muzyczne i ta płyta to udowadnia. Czystej wody punk rock, zimna fala, mocno alternatywne dźwięki sprawiają że krążek słuch się od początku do końca. Na płycie znalazły się utwory premierowe, wcześniej nigdzie nie publikowane.

Zbigniew Krzywański o płycie:

“Początek marca 1983 roku, dwa koncerty na warszawskim Torwarze w ramach trasy „Republika prezentuje UK Subs”. W czasie drugiego koncertu (ostatniego w trasie) wychodzę zagrać z UK Subs piosenkę „Enemy awaits”. Wśród punkowej publiczności, która zajęła miejsce tuż przy scenie po koncercie Republiki – wielka konsternacja! Gramy, jest super! Reakcja publiczności – niejednoznaczna. Utarło się wtedy, że punkowcy nienawidzą Republiki. Jakieś tam legendy o popersach, których do dziś nie rozumiem. Nawet nie wiem, kto to byli popersi.”

 

 

8. “Biała flaga” – Hania Rani & Dobrawa Czocher. “Biała flaga” to zbiór utworów Grzegorza Ciechowskiego na fortepian i wiolonczelę w zupełnie innych aranżacjach.

Duet Hania Rani & Dobrawa Czocher to duet dwóch młodych artystek: pianistki Hanny Raniszewskiej i wiolonczelistki Dobrawy Czocher, które na co dzień zajmują się muzyką klasyczną. Ich projekt wziął się z potrzeby stworzenia własnego języka muzycznego, który choć głęboko zakorzeniony w muzyce poważnej, jest odbiciem również czasów współczesnych, z całym bogactwem gatunków i stylów artystycznych. Dziewczyny starają się dzielić sztukę jedynie na dobrą i złą i udowodnić, że muzyka klasyczna to nadal żywa, aktualna materia, która często w nieprzewidywalnie gładki sposób może łączyć się z nowymi gatunkami od popu po elektronikę.

Zmierzenie się z legendą muzyki Ciechowskiego nie było jednak do końca zaplanowane. Aranżacje powstały bowiem niejako przez przypadek, na zamówienie festiwalu Grzegorz Ciechowski in Memoriam, który odbywa się rok rocznie w Tczewie. Na tę okazję dziewczyny stworzyły wtedy trzy aranżacje do utworów: „Śmierć na pięć”, „Biała flaga” i „Nie pytaj o Polskę”. Zrządzeniem losu ich występowi przysłuchiwał się redaktor Radia Gdańsk – Kamil Wicik i postanowił zaprosić je do wykonania pełnowymiarowego koncertu w studiu koncertowym radia.

Koncert, transmitowany live, odbył się 22 grudnia 2013 roku, w dniu rocznicy śmierci Grzegorza Ciechowskiego i spotkał się z ciepłym przyjęciem zgromadzonej w studiu publiczności, jak i słuchaczy na antenie. Od tego momentu praktycznie wszystko się zaczęło, a duet zachęcony tak entuzjastycznym przyjęciem postanowił działać dalej. Pomysł na nagranie płyty z tym materiałem również podsunęła publiczność, ponieważ materiał koncertowy idealnie nadawał się na wydanie pełnowymiarowego albumu.

Album „Biała flaga” to kompletny zapis projektu z muzyką Grzegorza Ciechowskiego, składający się z 10 aranżacji przeplatanych 5 autorskimi kompozycjami, których podjęła się Hania. „W naszym duecie podział jest prosty: aranżacjami i kompozycjami zajmuje się Hania, ale to wiolonczela nadaje im finalnego rysu. Dobrawa wychowała się na muzyce Ciechowskiego, w jego rodzinnym mieście Tczewie i doskonale wyczuwa klimat tej muzyki, który z łatwością potrafi przelać na swój instrument. To układ idealny, jesteśmy dla siebie na wzajem nieustanną inspiracją i nasz projekt sprawia nam po prostu niewyobrażalną radość. Sprawa, której nigdy nie planowałyśmy, okazała się ważną częścią naszego muzycznego życia, które na co dzień wypełnia przecież muzyka stricte klasyczna”. 

Na płycie można usłyszeć nowe interpretacje takich utworów, jak m.in. „Biała flaga”, „Śmierć na pięć”, „Obcy astronom”, „Telefony”, „Nie pytaj o Polskę” i wiele innych. Na krążku gościnnie wystąpiła również wybitna polska skrzypaczka – Kornelia Grądzka.

 

7. “Projekt Republika – Przystanek Woodstock 2011”. To dwupłytowy zapis koncertu „Projektu Republika” z Woodstocku z 2011 roku. Tak naprawdę mamy do czynienia z reaktywowanym składem zespołu Republika. To album wydany w formie CD/DVD z koncertem z okazji 30-lecia powstania zespołu Republika, oraz 10. rocznicy śmierci Grzegorza Ciechowskiego. Do składu Projektu Republika należeli: Leszek Biolik, Zbigniew Krzywański, Bartek Gasiul, Andrzej Rajski. Gościnnie w koncercie wystąpili m.in.: Ania Dąbrowska, Tomasz Makowiecki, Jacek Bończyk, Kasia Kowalska i Tomasz ‘Lipa’ Lipnicki.

 

 

6. “Jarocin Live 2014”. W 2013 roku minęło 30 lat od ukazania się legendarnej płyty zespołu Republika ”Nowe Sytuacje”. Debiutancki album z 1983 roku odniósł gigantyczny sukces i odcisnął wyraźne piętno na polskiej muzyce rockowej.

Byli muzycy zespołu Republika postanowili przypomnieć tę płytę publiczności na Koncercie Pamięci Grzegorza Ciechowskiego w toruńskim klubie Od Nowa w grudniu 2013 roku. Poza Sławomirem Ciesielskim, Zbigniewem Krzywańskim i Leszkiem Biolikiem wystąpili: Bartłomiej Gasiul (fortepian) oraz wokaliści Piotr Rogucki, Tymon Tymański i Jacek „Budyń” Szymkiewicz, który zagrał również partie na flecie.
Zbigniew Krzywański o projekcie „Nowe Sytuacje”: W związku z entuzjastycznym przyjęciem koncertu postanowiliśmy przypomnieć tę płytę szerszej publiczności (wzorując się na działaniach Petera Hooka and the Light, odtwarzającego po kolei płyty Joy Division). 
Nie jest to reaktywacja zespołu Republika a jedynie jedno-sezonowe spotkanie po to, aby zaprezentować i przypomnieć tę płytę szczególnie młodej publiczności, która Republikę pamięta jedynie z piosenek takich jak Mamona czy Odchodząc, a nie z koncertów. 
Koncertowe wykonanie albumu „Nowe Sytuacje” obejmuje odtworzenie wszystkich piosenek z płyty „od deski do deski” w oryginalnych aranżacjach i w taki sposób, w jaki Republika grała w latach 80-tych. (od wydawcy).

Rok później zespół Nowe Sytuacje pojawił się jeszcze raz na scenie w Jarocinie, czego efektem było wydanie kolejnej płyty “Jarocin Live 2015”.

 

 

5. “Moja krew” – Kasia Kowalska. Wokalistka podjęła się próby nowych opracowań piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Jest to jej osobiste „Tribute to” , ponieważ Grzegorz Ciechowski był artystycznym mentorem Kasi. Przecież był on producentem jej pierwszej płyty “Gemini” z 1994 roku.

Projekt ten opierał się na zapisie audio koncertu w Trójkowym Studiu Agnieszki Osieckiej. Sam koncert miał być oszczędny w formie, akustyczny, niemal intymny, a przez to wyjątkowy. Album zawiera również DVD z making off z przygotowań do koncertu, wywiady z muzykami oraz urywki z koncertu. Znalazły się na nim również archiwalne materiały z Grzegorzem Ciechowskim.
Producentem muzycznym koncertu był Jerzy Runowski. Płyta została ciepło przyjęta, chociaż została umiarkowanie przyjęta przez samych fanów Grzegorza Ciechowskiego i Republiki.

 

 

4. “Piosenki Mistrza” – Kovalczyk. To najnowsza płyta w zestawieniu, bo wydana w 2019 roku. Zrealizowany przez Kovalczyka projekt, w postaci płyty i trasy koncertowej, pt. „Piosenki Mistrza” jest spojrzeniem na twórczość tego wybitnego artysty przez pryzmat muzyki elektronicznej.

Kovalczyk – “Piosenki Mistrza” [RECENZJA]

3. “Republika 69” – Agressiva 69. Ten album Agressivy wydany w 2011 roku to zbiór coverów legendarnej grupy Republika. Pomysł narodził się podczas koncertu dedykowanemu pamięci Grzegorza Ciechowskiego.
Agressiva 69 zaprezentowała wtedy dwa utwory Republiki, które później ujrzały światło dzienne w postaci singla. “Republika 69” to 10 coverów, w tym jeden niepublikowany do tej pory numer “Pornografia”. Działająca na polskim rynku od 1987 roku Agressiva to najbardziej charakterystyczny w Polsce zespół industrialno – rockowy.

 

 

2. “Grzegorz Ciechowski: Spotkanie z legendą”. To album złożony z płyty CD i DVD. Jest to zapis wyjątkowego koncertu poświęconego Grzegorzowi Ciechowskiemu. Czołówka polskich wykonawców z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Adama Sztaby wyrusza w podróż przez wszystkie okresy twórczości Grzegorza Ciechowskiego. Na jednej scenie spotkali się między innymi: Kayah, Katarzyna Nosowska, Justyna Steczkowska, Mela Koteluk, Marek Dyjak, Grzegorz Turnau, Igor Herbut, Piotr Cugowski, Red Lips, Skubas, Tymon Tymański.

“Gdy podjąłem to wyzwanie, zabrałem się za pierwszą piosenkę, potem za drugą i okazało się, że zaczęła się piękna opowieść” – wspomina pracę nad aranżacjami Adam Sztaba. Orkiestracje Adama Sztaby oddają charakter poszczególnych wykonawców, zachowując ducha utworów Grzegorza Ciechowskiego.
“Myślę, że jakby Grzegorz żył i siedział z nami tam na sali, to by się bardzo cieszył, że jego muzyka może w tak dużym aparacie wykonawczym tak dobrze zabrzmieć” – mówi w wywiadzie udzielonym na potrzeby filmu o kulisach projektu – Leszek Kamiński, realizator dźwięku i przyjaciel Ciechowskiego.
W ilustracjach filmowych Jacka Kościuszko, dedykowanych dla każdego z utworów, zagrał między innymi Bruno Ciechowski, który wcielił się w ducha swojego ojca. Oprawą graficzną albumu zajęła się Helena Ciechowska.
Zapis audio oraz video koncertu, którego wydawcą jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia, został zrealizowany z okazji emisji monety kolekcjonerskiej z wizerunkiem Grzegorza Ciechowskiego emitowanej przez Narodowy Bank Polski. Singlem promującym album „Grzegorz Ciechowski – spotkanie z legendą” jest utwór „Tak długo czekam” w wykonaniu Skubasa.

 

 

1. “Ciechowski” – Fonetyka. To zupełnie niestandardowy album i inne podejście do twórczości Grzegorza. Na płycie znajdują się wyłącznie opracowania tekstów Ciechowskiego, do których najwybitniejszy poeta polskiego rocka nie skomponował muzyki.

Fonetykę trudno zaklasyfikować do konkretnego gatunku muzycznego. Jeśli byłyby konieczne jakieś ramy, z definicji zespołowi najbliżej do polskiej alternatywy. W muzyce Fonetyki nie ma rockowego hałasu, nie ma tu kalkomanii i obliczonych z rzemieślniczą precyzją hitów – to muzyka do słuchania i do myślenia. Priorytetem grupy jest przekaz, teksty muszą być wybitne. Warstwę słowną wypełniają od początku zespołu sięgającego 2010 roku teksty takich artystów, jak Rafał Wojaczek, Andrzej Bursa, a teraz również Grzegorz Ciechowski. Fonetyka “Ciechowski” to album złożony z dziewięciu utworów, w których artyści głównie poruszają tematy metafizyczne i komentują współczesną polską rzeczywistość (od wydawcy).

 

 

2 odpowiedzi na “10. płyt inspirowanych twórczością Grzegorza Ciechowskiego [RANKING]”

Dodaj komentarz