Premiera debiutanckiej płyty “Samotna podróż do Arkadii” zespołu Mgły

24 kwietnia 2020 to data premiery debiutanckiego albumu zespołu Mgły pt. „Samotna podróż do Arkadii”. Płyta ukazała się pod naszym patronatem medialnym. Poniżej znajdziecie link, który umożliwi Wam zdobycie tego krążka.

Na płycie, usłyszeć można wydane już wcześniej single („Czekam na lato”, „Bałtyk”, „Rzeka”, „Nie mam czasu”, „Smutna piosenka”), jak również osiem innych niepublikowanych dotąd kompozycji.

Muzyka Mgieł oscyluje na granicy stylów, między dream popem, indie rockiem, a szeroko pojętym rockiem alternatywnym. Można znaleźć w niej garść nieodłącznie kojarzącej się z zespołem melancholii, nieco psychodelicznego klimatu i dużo przestrzeni.

fot. okładka płyty

 

„Samotna podróż do Arkadii” to 13 piosenek o wielowarstwowych aranżacjach, w których organiczne, żywe brzmienia dyskretnie podszyte są elektroniką. Partie instrumentalne – przestrzenne gitary, analogowe syntezatory czy „połamane” groove’y bębnów – pokazując zespół od jego rockowej strony,  kontrastują z intymnym, hipnotyzującym głosem wokalistki i rozbudowanymi harmoniami wokalnymi. Nie brakuje eksperymentów brzmieniowych, jak choćby z elektronicznymi teksturami, samplami, ale i wstawkami operowymi czy wykorzystaniem instrumentarium orkiestrowego.

PŁYTĘ MOŻECIE ZAMÓWIĆ TUTAJ:

https://allegro.pl/oferta/mgly-samotna-podroz-do-arkadii-9183918381

Teksty piosenek charakteryzuje niejednoznaczność, tęsknota za czymś nieznanym i tajemnicza, niekiedy baśniowa poetyka.

W nagraniu albumu wzięli udział członkowie zespołu:

Ewa Wyszyńska (wokal), Ada Wyszyńska (chórki), Piotr Grudziński (gitary), Wojciech Seńko (instrumenty klawiszowe), Bartosz Mielczarek (gitara basowa, moog), Rafał Olewnicki (perkusja), jak również zaproszeni goście: Daniel Orlikowski (trąbka, flugelhorn), Krzysztof Lenczowski (wiolonczela), Łukasz Makowski (kontrabas).

Mgły są tajemnicą, Mgły są melancholią.

Z jednej strony zawieszone nad ziemią, z drugiej czasem tuż pod niebem.

Zespół powstał w 2014 w Warszawie z inicjatywy Ewy Wyszyńskiej i Piotra Grudzińskiego, którzy następnie zaprosili do współpracy zaprzyjaźnionych muzyków.

Członkowie grupy wywodzą się z różnych stylistyk, ale łączy ich fascynacja dźwiękami pełnymi tajemnic. Niejednoznaczne są również teksty wokalistki Ewy Wyszyńskiej, opowiadające często o tęsknocie za czymś nieznanym.

W 2017 r. zespół opublikował swój pierwszy teledysk do utworu “Czekam na lato”. Kilka miesięcy później ukazał się drugi klip do utworu “Bałtyk”.

 

“Bałtyk” z powodzeniem zadebiutował na Liście Przebojów Radia Rzeszów (1 miejsce), a potem zagościł na liście TOP 20 Radia Plus Gryfice (został przebojem roku 2018) i kultowej Liście Przebojów Programu 3 Marka Niedźwieckiego i Piotra Barona.

W 2018 r. Mgły zasiliły szeregi My Name Is New, czyli projektu stworzonego przez wytwórnię Kayax,  mającego na celu promowanie młodych artystów (http://mynameisnew.pl/mgly/). Utwory “Rzeka” i “Nie Mam Czasu” znalazły się na playliście MNIN.

W tym samym roku zespół zaangażował się w kampanię społeczną “Projekt Test: Wszyscy testują się na HIV”. Muzycy wystąpili w spocie wyreżyserowanym przez Michała Tylkę u boku Grażyny Wolszczak i Mateusza Grydlika. W tle zabrzmiał pierwszy singiel zespołu “Czekam na lato”:

 

W 2019 r. grupa zaczęła koncertować z materiałem, który ukaże się na pierwszym albumie. Mgliste dźwięki zabrzmiały m.in. na  Fest Festival 2019 w Chorzowie, na festiwalu Naturalnie Mazury Festiwal w Węgorzewie i w Starym Maneżu w Gdańsku (support Darii Zawiałow).

Na początku 2020 roku grupa była nominowana do nagrody Polskiego Radia Białystok “Niebieski Mikrofon”.

W ramach tego plebiscytu wzięła udział w koncercie laureatów – transmitowanym na żywo na antenie radia i relacji internetowej.

3 kwietnia 2020 roku zespół zaprezentował klip do “Smutnej piosenki”, który powstał w Rzymie jesienią 2019 roku. Singiel, podobnie jak ‘Nie mam czasu”, znalazł się na playliście edytorskiej Spotify – New Music Friday Polska.

Opracowanie graficzne/projekt okładki: Daniel Zbroszczyk

Zdjęcia: Piotr Wroniewicz

Koloryzacja zdjęć/fotomontaże: Daniel Zbroszczyk

Wydawca: Wytwórnia Mgły

 

fot. materiały prasowe

Leave a Reply