20 najlepszych polskich piosenek z cyklu #zostanwdomu [RANKING]

Wybraliśmy 20. polskich piosenek, których musicie posłuchać będąc w domu. Tym samym wspieracie razem z nami akcję #zostanwdomu. Ranking należy traktować z przymrużeniem oka.

fot. materiały prasowe

1. “Zostań” – Kortez. Choć piosenka nie należy do optymistycznych, to jej tytuł doskonale pasuje do akcji #zostanwdomu. Przy okazji przypominamy jeden z najpopularniejszych polskich utwór ostatnich kilku lat. “Zostań” pochodzi z debiutanckiej płyty artysty – “Bumerang”. W tym roku minie 5 lat od ukazania się tego albumu.

 

2. “Zostań tak” – Mikromusic. Piosenka, która choć nie stała się znaczącym przebojem, wyraźnie odzwierciedla charakter zespołu i oddaje wszystko to, co w nim najpiękniejsze. Zresztą posłuchajcie sami, jak Natalia Grosiak czaruje głosem, wyśpiewując urokliwe wokalizy. Piosenka pochodzi z płyty “Piękny koniec”. Rok 2013.

 

3. “W domach z betonu nie ma wolnej miłości” – Martyna Jakubowicz. Luźnym skojarzeniem można powiązać ten utwór z akcją #zostanwdomu. Po prostu wykorzystaliśmy sytuację, żeby przypomnieć ten jakże doskonały kawałek. Klasyka polskiej piosenki. Żarliwa, niesłabnąca, niosąca wciąż takie same emocje, jak kilkadziesiąt lat temu. Aż trudno uwierzyć, że utwór pochodzi z 1983 roku, Znalazł się on na pierwszej płycie artystki – “Maquillage”.

 

4. “Zostań w domu” – różni wykonawcy. Byłoby niesprawiedliwym, gdybyśmy nie zamieści w tym rankingu utworu bezpośrednio odwołującej się do akcji. Spontaniczna, domowa wersja powstała z inicjatywy grupy MoCarta, a przyłączyli się do niej – Dorota Miśkiewicz, Katarzyna Pakosińska, Czas dla nas (Agnieszka Kowaluk, Dorota Jarema, Aneta Jaślar), Marcin Wójcik, Jan Młynarski, Zbigniew Stelmasiak, Prezes Jarosław Zawadzki, Paweł Twardoch, Maria i Kacper Jaślar oraz Lula i Yoda. Warto zaznaczyć, że wszyscy śpiewają do skomponowanej przez Jerzego Wasowskiego melodii z piosenki “Róbmy swoje” Wojciecha Młynarskiego. Oczywiście z nowym tekstem.

Twórcy utworu “Zostań w domu” zapewniają, że został on nagrany bez opuszczania mieszkań. W teledysku zobaczymy wykonawców podczas domowych czynności. Prasują, czytają, przeglądają kuchenne zapasy, ugniatają ciasto.

 

5. “Domek bez adresu” – Czesław Niemen. W obliczu różnych wydarzeń, niektóre piosenki nabierają nowego znaczenia. Zachęcamy jednak odbierać tekst w kategoriach wspomnień, niż poszukiwań. Warto posłuchać i przypomnieć sobie utwór pochodzący z płyty “Dziwny jest ten świat”. Rok 1967.

 

6. “Dom gdzieś blisko mnie” – Varius Manx. Dom, to najlepsze miejsce, w którym obecnie powinniśmy przebywać, dlatego tym bardzo luźnym skojarzeniem wyłoniliśmy utwór z płyty “Ego”. To właśnie wtedy w zespole wokalistką była Kasia Stankiewicz (od jakiegoś czasu ponownie jest częścią łódzkiej grupy). Rok 1996.

 

7. “Dom” – Hash Cookie. To tytułowa piosenka z debiutanckiej płyty zespołu, która w 2019 roku ukazała się pod naszym patronatem medialnym. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji posłuchać ich muzyki, to czym prędzej musicie nadrobić zaległości. Piękne historie zapisane w magicznej muzyce. Nie wypada nie znać.

 

8. “Czekam” – Ania Dąbrowska. Słowo “”czekam” idealnie wpisuje się w ideę akcji #zostań w domu. Stąd pojawienie się w zestawieniu tej pełnej uroku, choć smutnej piosenki Ani. I aż trudno uwierzyć, że utwór ma już niemal 14 lat! Ukazał się na płycie “Kilka historii na ten sam temat”. Na albumie znajdziemy jeszcze jeden adekwatny do akcji kawałek, a jest nim “Zostań”. Po latach prezentuje się równie doskonale, co pozostałe piosenki z tej drugie płyty artystki.

 

9. “W domu siedź” – Artur Gadowski. W zestawieniu prezentujemy jeszcze jedną piosenkę bezpośrednio nawiązującą do akcji #zostanwdomu. “Siedząc w domu z powodu pandemii napisałem z przyjaciółmi piosenkę. Zaśpiewałem ją razem z moją córką Zuzą i Sebastianem Piekarkiem.” – jak opisuje sytuację Artur.

 

10. “W naszym nowym mieszkaniu” – Limboski. Kolejnym luźnym skojarzeniem, wpisującym się w akcję #zostanwdomu jest intrygujący utwór Limboskiego, który artysta nagrał na płytę “Ucieczka Saula” w 2019 roku. Świetny album ukazał się pod naszym patronatem medialnym. Trzeba posłuchać.

 

11. “Jest taki samotny dom” – Budka Suflera. Wyjątkowość niektórych utworów jest niewątpliwa. I niech okazja pozostania z domu będzie właściwą do posłuchania tej kompozycji. Ten jeden z najlepszych utworów Budki Suflera pochodzi z płyty “Cień wielkiej góry”. Rok 1975.

 

12. “Dom” – Bitamina. W zestawieniu nie mogłoby zabraknąć także tej piosenki. To dzięki niej zespół wypłynął na szerokie fale i zyskał dużą popularność. Jakże genialna i właściwa wizytówka Bitaminy. Utwór znalazł się na płycie “Kawalareka”. Rok 2016.

 

13. “Czekanie” – Małgorzata Ostrowska. To najnowsza propozycja w zestawieniu, bo pochodzi z października 2019 roku. Piosenka znalazła się na najnowszej płycie artystki – “Na świecie nie ma pustych miejsc”. Ten tekst można dziś odbierać pod kątem obecnych wydarzeń.

 

14. “Home” – Hania Rani. Choć kompozycja pochodzi z 2018 roku, to znajdzie się na nowej płycie artystki, która będzie nosiła także tytuł “Home”. Od jakiegoś czasu Hania pracuje już wyłącznie pod własnym nazwiskiem, opuszczając duet Tęskno. Takiej muzyki zawsze chce się słuchać, nie tylko w domu, choć wieczorem we własnych czterech kątach smakuje wybornie.

 

15. “Tu jest mój dom” – Maanam. Singiel zespołu, wydany w grudniu 2005. Został umieszczony na składance “Raz-dwa-raz-dwa” z serii Złota kolekcja.Piosenki Maanamu posiadają to do siebie, że potrafią świetnie dostosowywać się do sytuacji. Ogromny kunszt Kory i uniwersalizm jej tekstów zawsze robi ogromne wrażenie.

 

 

16. “W moim magicznym domu” – Hanna Banaszak. Ta pełna uroku piosenka powstała w 1981 roku. Mało kto pamięta, że ten utwór został pierwotnie napisany przez autorkę tekstów Magdę Czapińską dla Maryli Rodowicz. Do nagrania jednak nie doszło, a “W moim magicznym domku” zaśpiewała wtedy młodziutka Hania. Dziś wciąż zachwyca ciepłym brzmieniem bossanovy, która idealnie pasuje do akcji #zostanwdomu.

 

17. “Strefa ciszy” – Closterkeller. W dzisiejszej rzeczywistości warto znaleźć własną strefę ciszy i w niej pozostać. Utwór znalazł się na płycie “Viridian” z 2017 roku. Jeszcze jedna piosenka zespołu pasowałaby tematem, a mianowicie “Cisza w moim domu” z 1996 roku (płyta “Cyan”).

 

18. “Cisza ja i czas” – Hey. Piosenka ma już prawie 20 lat, a wciąż prezentuje się genialnie. I ten tekst odnajdujący się idealnie w dzisiejszej rzeczywistości. “sic!”, z której pochodzi ten utwór jest szóstą studyjną płytą zespołu.

 

19. “Dom (tęsknię)” – Romantycy Lekkich Obyczajów. Ten utwór piękne odzwierciedla różne stany emocjonalne i pokazuje ciekawy rozwój zespołu. Piosenka znalazła się na płycie “Neoromantyzm” z 2018 roku.

 

20. “Zostań” – Kasia Cerekwicka. Kolejna miłosna piosenka, która poprzez tytuł wpisuje w się w akcję #zostanwdomu”. Od wydania płyty “Pokój 203” w tym roku minie 13 lat. Ten trzeci album wokalistki ukazał się na fali popularności poprzedniego krążka “Feniks” i pokrył się złotem.

 

 

 

2 odpowiedzi na “20 najlepszych polskich piosenek z cyklu #zostanwdomu [RANKING]”

Leave a Reply