Organek – ØNA, Renata Przemyk & Katarzyna Nosowska – “Kochana”

Nadrzędną ideą koncertu ØNA było zwrócenie uwagi na uniwersalne wartości, które budują społeczności, społeczeństwa, grupy, nas wszystkich. Jednym ze wspomnień tego wydarzenia jest utwór “Kochana”, wykonany przez Renatę Przemyk i Katarzynę Nosowską.

Piosenka “Kochana” pierwotnie ukazała się na płycie “The Best Of” Renaty Przemyk w 2003 roku.

fot. materiały prasowe

Pokój, demokracja, tolerancja, szacunek, dialog, miłość, wszystko to, co prowadzi do porozumienia w duchu wartości humanistycznych, głęboko ludzkich. Dzisiejszy świat jest mocno skonfliktowany i upolityczniony, co sprawia, że bardzo chętnie i często odwołuje się do agresji, konfliktu, półprawdy, postmodernistycznej płynności norm i obyczajów, próby redefinicji wartości, manipulacji.

Poprzez odpowiedni dobór artystek, repertuaru oraz tekstów chcieliśmy zaapelować o międzyludzki dialog oraz pojednanie w duchu szacunku dla swoich przekonań. Agresja, konfrontacja, dominacja i atak są często domeną męską, indukowaną testosteronem, biologią. Wykluczają rozmowę, kończą dialog już u zarania, bez nadziei na porozumienie, a brak porozumienia wyklucza rozwój, czyli wartość nadrzędną dla nas wszystkich bez względu na płeć.

ØNA to głos kobiet w powyższej sprawie, kobiet, bo to one, niezaślepione testosteronem, potrafią być o wiele bardziej dalekowzroczne, dzięki czemu skore do dialogu i nastawione na szukanie rozwiązania. Męskie Granie poprzez swój zasięg promocyjny oraz wymiar symboliczny w sensie genderowym wydawało się miejscem najbardziej odpowiednim dla tego typu komunikatu.

W koncercie udział wzięli: Barbara Wrońska – Nieustraszeni, Katarzyna Groniec – Diabeł, Anita Lipnicka – Tęczowa, Renata Przemyk – Jestem kobietą, Renata Przemyk i Katarzyna Nosowska – Kochana, Tomasz Organek – Polska Madonna

Zespół ØRGANEK w składzie: Tomasz Organek Adam Staszewski Tomasz Lewandowski Robert Markiewicz

Udział specjalny w materiałach video:

Agnieszka Holland czyta fragmenty: Leszek Kołakowski, „O tolerancji”, w: Mini wykłady o maxi sprawach, Znak, Kraków 1997.

Krystyna Janda czyta fragmenty: Józef Tischner, Nieszczęsny dar wolności, Znak, Kraków 1993.

Magdalena Cielecka czyta: Wisława Szymborska, „Nienawiść”, w: Koniec i początek, Wydawnictwo „a5”, Poznań 1993.

 

Leave a Reply