Marcelina Gawron – “Notes of Life” [RECENZJA]

Nasz ocena

“Notes Of Life” to pierwsza autorska płyta wokalistki Marceliny Gawron. Płyta zawiera kompilację autorskich utworów Marceliny, które są notatkami z życia opowiedziane dźwiękami oraz słowami. Zapraszamy do zapoznania się z naszą recenzją tego albumu.

Recenzja płyty “Notes of Life” – Marcelina Gawron (SJ Records, 2019)

„Notes of Life” to debiut fonograficzny wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów – Marceliny Gawron. Absolwentka Gdańskiej i Katowickiej Akademii Muzycznej swoją obecność na scenie jazzowej wcześniej zaznaczyła poprzez projekty Solosters czy Soul’n’Voices.

 

Autorka w towarzystwie znakomitych muzyków, Roberta Majewskiego (trąbka, flugelhorn), Adama Jarzmika (fortepian), Michała Barańskiego (kontrabas) i Piotra Budniaka (perkusja), prezentuje słuchaczom swoją subtelną i prywatną stronę, snując historie, które podyktowało jej życie. Płyta została wydana nakładem SJ Records, a ukazała się dokładnie 23 lutego 2019 roku.

Album to zbiór osobistych notatek – wycinków z życia wokalistki. Znajdziemy na nim dziewięć utworów – w tym dwa w języku ojczystym. Tym, co zasługuje na największe wyróżnienie jest na pewno piękny, diamentowy głos Marceliny, bez zarzutu, a przy tym z wielką lekkością wykonujący skomplikowane kompozycje. Odgrywa on niejako rolę szóstego instrumentu pojawiającego się na albumie. Artystka nie boi się scatu i świetnie go wykorzystuje, korespondując z solowymi partiami instrumentalnymi.

Warstwa muzyczna tego wydawnictwa również zasługuje na gromkie brawa. Kompozycje charakteryzuje wielki kunszt wykonania, są przyjemne w odbiorze, niekiedy zaskakujące zmianami tempa i rytmu, lecz przy tym niemniej harmonijne. Mimo wiodącej roli fortepianu, który zarysowuje charakter albumu, równie ważna jest sekcja rytmiczna, nie tylko nadająca tempo, ale i wspaniale dbająca o nastrój poszczególnych utworów.

Wisienką na torcie są natomiast ozdobniki popełnione na instrumentach dętych. Szczególnie zapadającym w pamięć utworem okazał się numer siódmy – „Your butterfly”. Improwizacja scatowa na początku kompozycji przywodzi na myśl trzepot skrzydeł, a solo fortepianowe Adama Jarzmika to piękny, awangardowy akcent. Sporym minusem tego albumu jest warstwa tekstowa. Osobiste przeżycia wokalistki zostały zamknięte w dość topornie spisanych lirykach, co ujmuje im wagi. Przekazywane myśli są chaotyczne, każą zachodzić w głowę: „co autor miał na myśli?”. Uniwersalne prawdy ocierają się o frazesy, a angielski nie jest najlepszy. Wszystko to zakłóca wprawnemu słuchaczowi odbiór muzycznego fundamentu. Mimo to, należy pogratulować Gawron prób literackich i podjęcia się trudu tworzenia własnych tekstów.

Dziewięć kompozycji, które Marcelina Gawron zaprezentowała światu pod swoim nazwiskiem, to dobry wstęp do dłuższej kariery wokalistki. Laureatka Swingującego Kruka ze swym nieskazitelnym głosem ma szansę zapisać się w pamięci wielu słuchaczy. Album „Notes of Life” jest dobrze wpasowującym się w styl polskiej sceny jazzowej zbiorem i na pewno przypadnie do gustu wielu miłośnikom tego gatunku, którzy najprawdopodobniej łaskawie przymkną oko na niedociągnięcia liryczne i copywriterskie.

Daria Trojanowska

 

Lista utworów:

1. Solution

2. Zaduma

3. Freaky You

4. In A Perfect World

5. Life Lesson

6. On And On

7. Your Butterfly

8. The Flight

9. Blefer

 

Dodaj komentarz