Platynowa Daria Zawiałow i ranking 10. najlepszych piosenek wokalistki

Niedawno Daria Zawiałow odebrała dwie PLATYNOWE PŁYTY.  Zostały one przyznane za sprzedaż ponad 30 tysięcy egzemplarzy każdego z albumów artystki – “A kysz!” i “Helsinki”.

fot. materiały promocyjne

W jednym z ostatnich artykułów pisałem o Darii Zawiałow oraz roku 2019, który bez wątpienia muzycznie należał do niej. Od marca 2019 Daria bez wątpienia stała się artystycznym wyznacznikiem w muzyce popularnej dla młodych, niedoświadczonych, chcących coś osiągnąć artystów.

Podczas Offensywy De Luxe, która odbyła się 17 stycznia 2020 Zawiałow wraz z towarzyszącym jej podczas koncertu Piotrkiem “Rubensem” Rubikiem odebrała dwie platynowe płyty – za pierwszy krążek “A kysz!” oraz ostatnie dzieło “Helsinki”.

O ile “koronacja” pierwszego longplaya była pewna, to “platyna” dla “Helsinek” zupełnie zaskoczyła i niesamowicie uszczęśliwiła artystkę.
W trakcie niesamowitego koncertu pod przewodnictwem redaktora Piotra Stelmacha, Daria oraz Piotr Rubik zagrali fantastyczne, akustyczne wersje autorskich kompozycji (“Gdybym miała serce” dosłownie zwaliło mnie z nóg!) oraz jedną, mojego ukochanego zespołu, która totalnie wybiła mnie z muzycznej orbity. Miałem wrażenie, że Daria Zawiałow czuje emocje i klimat utworu lepiej niż Thom Yorke. Niesamowite wykonanie! “Rubens” po raz kolejny udowodnił światu, że jest wyśmienitym gitarzystą. Gdyby Jonny Greenwood słuchał Programu Trzeciego w ten piątkowy wieczór mógłby czuć, że jego pozycja w Radiohead jest zagrożona.

 

Przy tej okazji prezentujemy zestawienie dziesięciu subiektywnie najlepszych piosenek artystki. ZACZYNAMY!

10. “Gdybym miała serce” – jeden z najlepszych niesinglowych kompozycji, jakie pojawiły się w ostatnim czasie na polskim rynku.

9. ” Na skróty” – idealny miks rocka alternatywnego z elektronicznym graniem. Bardzo dobry tekst i jedna z ulubionych pozycji na “A kysz!”.

8. ” Zimne ognie ” – na ostatniej płycie Darii jest to najbardziej rock’n’rollowy kawałek. Na koncertach jest jeszcze lepszy!

7. “Hej Hej” – zestawienie byłoby okaleczone, gdyby nie znalazł się w nim największy przebój piosenkarki. Towarzyszący właściwie przez cały 2019 rok singiel osiągnął szczyt List Przebojów w wielu radiostacjach w Polsce.
Każdy wykonawca musi mieć swoje “Smells Like Teen Spirit”.

6. ” Malinowy chruśniak” – od tego wszystko się zaczęło. Piękny wstęp gitary, który jest idealnym wprowadzeniem dla wokalu Darii. Klasyka gatunku.

5. ” Wielka płyta” – po zakupie płyty to właśnie ta kompozycja została ze mną najdłużej. I to jest właśnie efekt pierwszego wrażenia. Uwielbiam.

4. “Helsinki” – niby najgorsze miejsce, bo zaraz za podium, jednak myślę, że jest to właściwa kompozycja na właściwym miejscu. Tytułowy utwór z drugiego albumu również świetnie poradziłby sobie jako singiel promujący wydawnictwo.

3. “Skupienie” – przez pewien dosyć długi okres był to mój bez wątpienia ulubiony rozdział muzyczny na “A kysz!”. Po czasie się troszkę zmieniło, ale mam wrażenie, że jest to najbardziej dopracowana kompozycja na całym debiutanckim krążku. Najbardziej klimatyczny utwór w dorobku Darii Zawiałow. Mógłbym słuchać godzinami.

2. “Lwy” – to właśnie ta piosenka wygrała wyścig ze “Skupieniem”. Partie gitary, które są zarejestrowane w tym kawałku to po prostu MAJSTERSZTYK! Tylko szkoda, że ta solóweczka na końcu nie jest pociągnięta troszkę dłużej.

1. “Szarówka” – Od momentu, gdy ją usłyszałem z miejsca stała się moim “numerem jeden”. Tekst, kompozycja i całe wykonanie okraszone wspaniałym, wzruszającym teledyskiem. Przebojów na miarę światową!

Bardzo długo zastanawiałem się nad umieszczeniem takich utworów jak “Kundel Bury”, “Punk Fu!” czy “Pistolet”, jednak drogą eliminacji tak ostatecznie wygląda ranking. Darii serdecznie gratulujemy DWÓCH PLATYN oraz życzymy udanej trasy Helsinki 3.0!

Mateusz Wawrzyszkiewicz

 

2 odpowiedzi na “Platynowa Daria Zawiałow i ranking 10. najlepszych piosenek wokalistki”

Leave a Reply