Premiera płyty “Moniuszko. Sonety krymskie”

„Sonety krymskie” Stanisława Moniuszki są bardzo rzadko prezentowane publiczności – ze względu na trudności wykonawcze nie stały się pozycją koncertową. Dzięki temu wydawnictwu można ich wreszcie wysłuchać w pełnej krasie. 31 stycznia, dzięki Agencji Muzycznej Polskiego Radia, ukazała się płyta “Moniuszko. Sonety krymskie”.

Nagranie Chóru Polskiego Radia i {OH} Orkiestry Historycznej jest wzorcową realizacją wydaną po raz pierwszy od ponad 50 lat. „Sonety krymskie” to kantata, którą Stanisław Moniuszko napisał do słów zaczerpniętych ze słynnego zbioru 18 sonetów Adama Mickiewicza w 1867 roku.

Pierwsze wykonanie kompozycji Moniuszki w 1868 roku w Warszawie spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem. Oskar Kolberg recenzował z zachwytem: „Sonety ułożone w muzykę – rzecz rzadka, prawie nie praktykowana”. To właśnie dzieło Chór Polskiego Radia postanowił przypomnieć.

Płyta będzie swoistym post scriptum do zeszłorocznej 200. rocznicy urodzin Moniuszki. Do projektu zaproszona została grająca na instrumentach z epoki {oh!} Orkiestra Historyczna, dzięki czemu napisane ponad 150 lat temu „Sonety krymskie” zyskają szczególny, historyczny wydźwięk. Płyta zostanie uzupełniona o wykonanie Uwertury koncertowej „Bajka” Moniuszki. Album ten stanowić będzie nie tylko ważną pozycję w zbiorach każdego melomana, w tym miłośnika muzyki polskiej, ale cenną pozycję dla kultury polskiej.

Wykonawcy:

Chór Polskiego Radia

Maria Piotrowska-Bogalecka – przygotowanie chóru

Aleksander Kunach – tenor

{oh!} Orkiestra Historyczna

Dirk Vermuelen – dyrygent

 

Leave a Reply