Myslovitz – “Miłość w czasach popkultury” 20 lat później

25 października 2019 roku minęło 20 lat od wydania jednej z najważniejszych polskich płyt rockowych. Mowa tu o albumie “Miłość w czasach popkultury” zespołu Myslovitz, z którego pochodzi jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów grupy tj. “Długość dźwięku samotności”.

Album otrzymał Platynową Płytę i był trzecim najlepiej sprzedającym się albumem w Polsce w 2000 roku. Łączna sprzedaż szacowana była na ponad 150 tysięcy egzemplarzy. Single odniosły sporą popularność, a Myslovitz dostało nagrody Fryderyk w kategoriach: zespół, płyta, teledysk i piosenka.

16 lutego 2009 roku została wydana reedycja albumu. Wydawnictwo wzbogacone zostało płytą demo z niepublikowanymi wcześniej wersjami znanych już nagrań.

Jednym z największych przebojów Myslovitz został pierwszy singiel promujący tę płytę – “Długość dźwięku samotności”. Wszystkie kompozycje zostały podpisane zespołowo, jednak pierwszy pomysł na ten utwór wyszedł od brzdąkania Jacka Kuderskiego na gitarze basowej. “Gitara w połączeniu z dyktafonem kasetowym pozwalała mi na rejestrowanie mnóstwa pomysłów na piosenki. Właśnie wtedy wpadłem na pomysł zarysu kompozycji “Długości dźwięku samotności”. Zależało mi, żeby utwór był inny od wcześniejszych kawałków zespołu, głębiej osadzony, z fajną linią basową, bardziej nowoczesny. Wymyśliłem więc linię basową i melodię, czym pochwaliłem się na próbie chłopakom. Reakcje były zaskakujące – mówili, że piosenka nie pasuje do konwencji Myslovitz”. Tylko Wojtek Powaga komplementował kolegę: “Linia basu jest genialna, trochę dyskotekowa.” Może dlatego on napisał tekst. (cyt. z książki “Piosenka musi posiadać tekst. I muzykę. 200 najważniejszych utworów polskiego rocka” – Skaradziński/Wojciechowski).

Płyta “Miłość w czasach popkultury” była świeża i stanowiła odmianę w twórczości zespołu. Singlami zostały także utwory: “Dla Ciebie”, “My”, “Chłopcy” i genialny “Kraków” – nagrana także w wersji singlowej z Markiem Grechutą.

Artur Rojek tak mówił o piosence “Dla Ciebie”:

“Ten tekst to spowiedź, wyznanie uczuciowe pod adresem bliskiej osoby. Od początku do końca jak najbardziej szczere, z jednej strony przepełnione niepewnością, z drugiej zdeterminowaniem. Historia jest prawdziwa – nie ma tu nic zmyślonego. Chociaż piosenka nie kończy się happy endem”. (cyt. j.w.).

Skład zespołu 1999 rok:

  • Artur Rojek – wokal, gitara
  • Wojtek Kuderski – perkusja
  • Jacek Kuderski – gitara basowa
  • Wojtek Powaga – gitara
  • Przemek Myszor – gitara, instrumenty klawiszowe

Mysłowicki kwintet to jeden z najciekawszych zespołów lat 90-tych na polskim rynku fonograficznym. Chłopcom z Myslovitz bez trudu przychodzi niełatwa sztuka pogodzenia wymagań komercyjnych z inteligentnymi tekstami i dojrzałym graniem. “Miłość w czasach popkultury” zaskakuje różnorodnością pomysłów i wysokim poziomem artystycznym, przy czym wiele utworów z płyty ma szansę stać się prawdziwymi przebojami.

1. Chłopcy
2. Nienawiść
3. Długość dźwięku samotności
4. Dla ciebie
5. Peggy Sue nie wyszła za mąż
6. Gdzieś
7. Kraków
8. Miłość w czasach popkultury
9. Noc
10. Alexander
11. My
12. Zamiana

 

 

 

Jedna odpowiedź do “Myslovitz – “Miłość w czasach popkultury” 20 lat później”

Leave a Reply