15-lecie płyty “Samotna w wielkim mieście” Kasi Kowalskiej

Zaledwie kilka dni temu, 13 września minęła 15. rocznica wydania siódmej płyty Kasi Kowalskiej – „Samotna w wielkim mieście”. Album, do którego sesję promocyjną zrealizowano w Japonii, w ciągu kilku miesięcy uzyskał status złotej płyty, sprzedając się w łącznym nakładzie co najmniej 35 tys. egzemplarzy.

Na podstawowej wersji krążka znalazło się 11 premierowych utworów oraz tradycyjnie jedna piosenka dodatkowa ukryta na końcu płyty, będąca „przedłużeniem” ostatniej piosenki. Album promowały cztery single, w tym wydany już latem 2004 r. utwór „To co dobre”, który do dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych przebojów Kasi Kowalskiej.

W Mikołajki tego samego roku ukazała się reedycja wydawnictwa. Na dodatkowej płycie znalazły się wówczas cztery pozycje: świąteczna piosenka „Magia tych świąt” (trzeci singiel z płyty), interpretacja „Ave Maria”, „Jesteś odrobiną szczęścia” (piosenka z płyty „Pełna obaw”) oraz materiał filmowy z pobytu Kasi Kowalskiej w Japonii (cała sesja zdjęciowa promująca płytę została zrealizowana w Tokio). „Prowadź mnie”, czyli drugi singiel z płyty został wykorzystany w cieszącej się wówczas ogromną popularnością komedii romantycznej „Tylko mnie kochaj”. Z kolei „Domek z kart” (czwarty singiel) do dzisiaj stanowi zwieńczenie plenerowych (i nie tylko) koncertów Kasi Kowalskiej, na których artystka prezentuje swoje największe przeboje.

Album „Samotna w wielkim mieście” podzielił krytyków muzycznych. Rockowa Kasia Kowalska z debiutanckiej płyty „Gemini” (1994) 10 lat później wydała album bardziej popowy, co było głównym zarzutem skierowanym pod jej adresem. Dzisiaj w Internecie próżno szukać recenzji tego krążka; w pierwszej dekadzie XXI wieku jedynym źródłem tego rodzaju tekstów była prasa. Do historii przeszła recenzja “SWWM” autorstwa Doroty Masłowskiej z czasopisma „Lampa”, która dotkliwie skrytykowała najnowsze wydawnictwo wokalistki pod każdym możliwym względem.

Na przekór jej ówczesnym słowom płyta “SWWM” przetrwała próbę czasu, o czym świadczy ponadczasowość największych hitów pochodzących z tego krążka. Artystka potwierdziła zresztą swój kunszt artystyczny i umiejętność odnajdywania się w różnych muzycznych klimatach swoimi kolejnymi przedsięwzięciami. „Samotna w wielkim mieście” była bardzo potrzebnym etapem w dyskografii Kasi Kowalskiej. Czy ktoś dzisiaj wyobraża sobie koncert Kasi bez piosenki „To co dobre”?

Dyskografię Kasi Kowalskiej zamyka wydany w 2018 roku album „Aya”. Wkrótce ukaże się kolejna koncertowa płyta wokalistki nagrana w ramach projektu MTV Unplugged.

Jonatan Paszkiewicz

 

Tracklista:

1. Ciesz się tym dniem
2. Samotnie spędzę noc
3. Filiżanka prawdy
4. To, co dobre
5. Świat otępiały
6. Prowadź mnie
7. Korowody marzeń
8. Wilczy apetyt
9. Domek z kart
10. Masochizm serc
11. Dokąd mam biec

 

Płyta “Samotna w wielkim mieście” osiągnęła status złotej płyty, której uroczyste wręczenie miało miejsce 9 marca 2005 roku, podczas koncertu Kasi w warszawskim klubie Park, z którego relację wyemitowała telewizja VIVA.

Leave a Reply