Premiera nowej płyty EABS i odsłuch w Studio U22

Nowa płyta projektu jazzowego EABS pt. “Slavic Spirits” ukazała się 24 maja. A tuż przed oficjalną premierą Electro-Acoustic Beat Sessions,  pojawili się wraz ze swoim najnowszym wydawnictwem w Studio U22. Spotkanie z artystami odbyło się w ramach inicjatywy ZPAV „Piątki z nową muzyką”.

Wydarzenia jazzowe zawsze ściągają do Studio U22 spore zastępy fanów oraz licznych przedstawicieli mediów, nawet takich, którzy na co dzień o jazzie nie informują. Nie inaczej było przy okazji  wizyty Electro-Acoustic Beat Sessions, czyli EABS, którzy na Ujazdowskich pojawili się wraz z albumem „Slavic Spirits”.

fot. Dariusz Kawka

EABS to polski septet jazzowy z Wrocławia, wyrosły z ducha hip-hopu. Kolektyw kontynuuje tradycję polskiej szkoły jazzu, wymykając się równocześnie wielu brzmieniowym schematom, prezentuje zupełnie autorskie podejście do utartych muzycznych standardów. Po świetnie przyjętym przez publiczność i krytyków tryptyku, nawiązującemu do twórczości Krzysztofa Komedy, EABS przygotowali w pełni autorski materiał zatytułowany „Slavic Spirits”i to właśnie z tym wydawnictwem stawili się w Studio U22 w przeddzień jego oficjalnej premiery.

Spotkanie z artystami poprowadził zaprzyjaźniony z zespołem, dziennikarz Polskiego Radia, Michał Margański.
Z rozmowy dowiedzieliśmy się przede wszystkim, że główną inspiracją do powstania tego albumu była enigmatyczna “słowiańska melancholia”, którą zespół starał się odszukać we własnym DNA. „Slavic Spirits” stał się próbą kontaktu ze światem bezpowrotnie i brutalnie utraconej kultury, która przez brak bogactwa źródeł nigdy nie zostanie już dokładnie zbadana.

Sama warstwa dźwiękowa to jednak nie wszystko. Zarówno do wersji winylowej, jak i CD w wersji deluxe, dołączony jest obszerny booklet, a całość zamknięta jest w estetycznym boxie. Wydawnictwo w formie fizycznej trafiło dzisiaj na półki sklepowe, z kolei na platformach streamingowych pojawi się 7 czerwca.

 

Leave a Reply