Barbara Wrońska, Mikromusic, Wera i The Freeborn Brothers – kolejna edycja Festiwalu Wschody w Lublinie

Wschody to festiwal nowej polskiej muzyki. Wydarzenie, które odkrywa piosenkę artystyczną niezależnie od gatunków. Najważniejsze są: dobry dźwięk, mądre słowo i wyjątkowa ekspresja. 8. Festiwal Wschody odbędzie się w dniach 12-14 kwietnia w Lublinie w Chatce Żaka i Centrum Spotkania Kultur.

fot. materiały promocyjne

 

 

Program:

Piątek, 12.04 | Chatka Żaka
12-16 – Konkurs Piosenki Artystycznej – koncert otwarty
19 – Wera | Barbara Wrońska

Sobota, 13.04 | Chatka Żaka
12-16 – Konkurs Piosenki Artystycznej – koncert otwarty
19 – The Freeborn Brothers

Niedziela, 14.04 | Centrum Spotkania Kultur
18 – Finał: Laureaci | Mikromusic i goście

Konkurs Piosenki Artystycznej

Dobry dźwięk, mądre słowo i ciekawa ekspresja – to wyróżnia piosenki artystyczne. Dobre, mądre i ciekawe są występy uczestników Konkursu Piosenki Artystycznej. Warto posłuchać wszystkich prezentacji podczas otwartych koncertów konkursowych 12 i 13 kwietnia w Chatce Żaka.

Wschody to jedyny festiwal w Polsce, który kładzie nacisk na piosenki artystyczne powstałe po 2000 roku. Organizatorzy stworzyli “Nową klasykę” – listę polskich utworów z ostatnich kilkunastu lat, których teksty i muzyka wyznaczają nowe niebanalne trendy w piosence. Uczestnicy zaprezentują utwory z listy i piosenki autorskie. Nie zabraknie także standardów piosenki artystycznej.

Najlepsi wystąpią podczas Finału 14 kwietnia.

KONCERTY:

Kobiecy głos “to otwartość – na świat, na ludzi – świadomość bycia sobą”– mówi Barbara Wrońska, która lubi “kiedy kobiety się jednoczą i mówią jednym głosem, bo jest w tym wielka siła”.

Kobiety rozpoczną 8. Festiwal Wschody

Barbara Wrońska związana z zespołem Pustki, dla wielu znana również jako 1/2 siostrzanego duetu Ballady i Romanse. Na Wschody przyjedzie jednak z autorskim, solowym materiałem. Jej płyta „Dom z ognia”, została nagrodzona Mateuszem Trójki 2018 oraz nominowana do Fryderyków 2019 w kategorii Album Roku Pop Alternatywny.
Każdy utwór ma inny klimat i inną dynamikę ale jedno jest wspólne — każdemu towarzyszą silne emocje. Przeplatają się brzmienia lat 60. z elektroniką, czasem muzyką filmową, co powoduje mieszankę wybuchową i rzuca na kolana.

WERA śpiewa i gra na wiolonczeli. Miłośniczka basowych brzmień i efektów, świeża fanka midi kontrolerów. “Dziewczyna dwóch wysp” – na Islandii odkrywała siebie, by potem rozkwitnąć na Krecie. Swój projekt określa jako avant cello z domieszką indie pop i folk. To połączenie live loopów wiolonczeli, wokalu i efektów, opartych o przygotowane wcześniej brzmienia.
Zwyciężyła 7. edycję Wschodów.

Barbara Wrońska | WERA | 12.04 | godz, 19 | ACK UMCS “Chatka Żaka”, Sala Widowiskowa Inkubatora Medialno-Artystycznego, ul. Radziszewskiego 16

The Freeborn Brothers w swojej muzyce łączą z powodzeniem brzmienie banjo z południa USA z melancholijnym akordeonem i żywiołową, bałkańską orkiestrą dętą. Ich występy porywają publiczność do szalonej zabawy, pełnej teatralnej i kabaretowej atmosfery. Cyrk osobliwości, mieszanka amerykańskiego, cygańskiego i słowiańskiego folku z nutą punk rocka.

Na Wschody przyjadą prosto z europejskiej trasy koncertowej. Nie pierwszej, bo zagrali już przeszło pięćset koncertów w kilkunastu krajach na świecie. Gościli na największych festiwalach, jak Colours of Ostrava i Mighty Sounds.

The Freeborn Brothers | 13.04 | godz. 19 | ACK UMCS “Chatka Żaka”, Sala Widowiskowa Inkubatora Medialno-Artystycznego, ul. Radziszewskiego 16

Mikromusic wraca do korzeni muzyki ludowej i improwizowanej — Z Dolnej Półki to tytuł trasy koncertowej zespołu, którą muzycy z Natalią Grosiak planują na koniec 2019 roku. Cały program przedpremierowo zagrają w Lublinie. Na swój koncert zaprosili gości: Joannę Słowińską i Skubasa.

Mikromusic z Dolnej Półki to całkiem nowa, akustyczna odsłona zespołu. Szukając niecodziennych brzmień grupa sięgnęła po nietypowe instrumenty. Czego nie umieli zrobić sami, kupili u lokalnych rzemieślników bądź znaleźli na targu staroci. Feerię dźwięków zapewnią gitary z pudełek po cygarach, miski dla psów, weselny akordeon, basowy flet i turecki saz.

Mikromusic | Koncert Laureatów | 14.04 | godz. 18 | CENTRUM SPOTKANIA KULTUR W LUBLINIE, plac Teatralny 1

 

Leave a Reply