Pierwszy solowy album Obywatela G.C. – Grzegorza Ciechowskiego

15 marca ukazało się kolejne wznowienie kultowej płyty Obywatela G.C. czyli pierwszego solowego albumu Grzegorza Ciechowskiego (“Obywatel G.C.”). Pierwotnie krążek pojawił się w 1986 roku.

Wydany oryginalnie w 1986 roku album to wydawnictwo wybitne pod względem zarówno artystycznym, jak i brzmieniowym. Znalazły się na nim utwory, które na trwałe wpisały się w kanon polskiej muzyki rozrywkowej. Takie, które nie przemijają i pozostają w pamięci. Rzecz obowiązkowa dla każdego kolekcjonera oraz wszystkich fanów twórczości Obywatela G.C.

Pod wieloma względami to było niesamowite wydarzenie muzyczne. Także jeśli chodzi o muzyków, którzy wzięli udział w nagraniach tego albumu.

Początkowe założenie było takie, że ten materiał powstanie pod szyldem Republiki. To miała być nowa płyta starego zespołu. Ciechowski nawiązał wtedy współpracę z Jackiem Sylwinem, który tak wspomina nagrania tych utworów:

“Republika była zespołem rock’n’rollowym z pewnymi brakami z mojego punktu widzenia, który nagrywał tak zwane setki, czyli szedł na żywioł, podczas gdy ja z Kombi nagrywałem ścieżka po ścieżce w sposób, jak na owe czasy, nowoczesny. Chciałem więc narzucić programowanie, sample – z czym Republika dotąd nie miała do czynienia. Ta technologia dawała gwarancję najwyższej jakości. Grzesiek się na to wszystko zgodził. Był otwarty i twórczy.” (cytat z książki “Piosenka musi posiadać tekst i muzykę. 200 najważniejszych utworów polskiego rocka” Skaradziński/Wojciechowski).

Po dwóch dniach sesji zespół Republika jednak się rozpadł. Nie wszyscy były w stanie zaakceptować nowy system pracy ze wspomnianym Jackiem Sylwinem. Stąd poszukiwania przez Ciechowskiego nowych muzyków, którzy nagrają z nim ten album.

Pierwszym zwiastunem tego krążka była piosenka “Błagam nie odmawiaj”, ale dopiero “Paryż – Moskwa 17.15” zyskała zainteresowanie fanów. Mało kto pamięta, że do tego utworu powstał teledysk, zrealizowany na potrzeby programu “Non Stop Kolor”. Niestety klip przepadł.

 

 • Grzegorz Ciechowski – flet, instrumenty klawiszowe, śpiew, głosy
 • Jan Borysewicz – gitara
 • Agnieszka Kossakowska – śpiew (sopran)
 • Małgorzata Potocka – głosy
 • Janusz Skowron – klawinet, akordeon, instrumenty klawiszowe
 • Krzysztof Ścierański – gitara basowa
 • Paweł Ścierański – gitara rytmiczna
 • José Torres – konga, instrumenty perkusyjne
 • Janusz Tytman – mandolina
 • Krzysztof Zawadzki – instrumenty perkusyjne

gościnnie:

 • Michał Urbaniak – saksofony

Realizacja dźwięku, sampling, programowanie perkusji na podstawie koncertowych nagrań zespołu Republika, dodatkowe instrumenty klawiszowe – Rafał Paczkowski. Reżyseria nagrań – Rafał Paczkowski, Grzegorz Ciechowski. Kierownictwo artystyczne – Jacek Sylwin.

 

Tracklista:

1. Paryż-Moskwa 17.15
2. Tak długo czekam
3. Błagam nie odmawiaj
4. Kaspar Hauser
5. Spoza linii świata
6. Przyznaje się do winy
7. Moje modły

Na przestrzeni lat ukazywały się różne reedycje tego krążka, na których można znaleźć dodatkowe nagrania.

 

Leave a Reply