“Hagith” Karola Szymanowskiego wydarzeniem nie tylko w świecie muzyki poważnej

1 lutego ukazała się wyjątkowa płyta, która jest wydarzeniem nie tylko w świecie muzyki poważnej. “Hagith” Karola Szymanowskiego po raz pierwszy na płycie!

Album zawiera nagranie jednoaktowej opery “Hagith” kompozytora, wykonanej na koncercie inaugurującym Sezon Artystyczny 2018/2019 Polskiej Orkiestry Radiowej.

Oprócz Polskiej Orkiestry Radiowej w koncercie wzięli udział: Chór Filharmonii Narodowej (przygotowany przez Bartosza Michałowskiego) i znakomici soliści: Wioletta Chodowicz – sopran (rola tytułowa), Ryszard Minkiewicz – tenor, Andrzej Lampert – tenor, Dariusz Machej – bas-baryton i Łukasz Rosiak – baryton. Opera Hagith jest bardzo rzadko wykonywanym dziełem Karola Szymanowskiego, ze względu na skomplikowany aparat wykonawczy.

Kompozytor tworzył ją w latach 1912 – 1913; przygotowania do premiery przerwał wybuch I wojny światowej i w końcu premiera – pod kierunkiem samego Emila Młynarskiego – miała miejsce w Warszawie, w 1922 roku. Tym samym dzieło to wpisuje się ze swoją historią w trudny okres walki o niepodległość Polski i stanowi wspaniałą wizytówkę polskiej kultury tego okresu. Libretto, oparte na motywach biblijnych i światowy format kompozytora – Karola Szymanowskiego gwarantują najwyższy poziom artystyczny wydawnictwa.

W obszernym 100-stronnicowym booklecie albumu, poza wnikliwym opisem merytorycznym opery, znajduje się oryginalna wersja libretta (niemiecka) oraz jej najnowsze – wykorzystane w nagraniu – polskie i angielskie tłumaczenie.

 

Leave a Reply