Ranking 10. piosenek zespołu Mikromusic

Grali na najważniejszych polskich festiwalach i koncertowali za granicą. Właśnie trwa kolejna trasa Mikromusic, na której wyprzedali już kilka koncertów. Z tej okazji prezentujemy ranking 10. najciekawszych piosenek zespołu.

fot. materiały promocyjne

Mikromusic to polski zespół, w którego twórczości słychać inspiracje słowiańskim folkiem, jazzem, rockiem i elektroniką. Jednak ich muzyki nie da się jednoznacznie zaklasyfikować.

Na przekór słownikowym definicjom wymyka się sztywnym zasadom, płynnie przechodzi od gatunku do gatunku. Artyści bawią się dźwiękiem i niosą słuchaczowi radość melodią oraz tekstem.

Na koncie mają sześć płyt studyjnych i trzy albumy koncertowe. Zespół został dwukrotnie nominowany do najważniejszej polskiej nagrody muzycznej – Fryderyków, w kategorii Alternatywna Płyta Roku, a teledyski do ich utworów wielokrotnie otrzymały wyróżnienia na takich festiwalach, jak Yach Film Festival, Camerimage czy Berlin Music Video Awards. Oglądalność teledysków Mikromusic na portalu Youtube sięga kilkudziesięciu milionów. Ostatnia płyta zatytułowana „Tak mi się nie chce” oraz wyprzedane sale koncertowe plasują grupę w gronie najbardziej popularnych zespołów w Polsce w 2018 roku.

  1. Takiego chłopaka” – ten utwór zna każdy, nawet ten, komu twórczość zespołu nie jest szczególnie bliska. Najpopularniejsza piosenka grupy doczekała się niemal 20 mln odsłon na YouTube. Kompozycja pochodzi z płyty “Piękny koniec”. Rok 2013.

2. “Tak mi się nie chce” – to jedna z nowszych propozycji zespołu. Piosenka w pełni odzwierciedla charakterystyczny klimat Mikromusic. Utwór znalazł się na płycie “Tak mi się nie chce” z 2017 roku.

3. “Bezwładnie” – piękna historia wsparta gościnnym udziałem Skubasa. Płyta – “Matka i żony”. Rok 2015.

4. “Tak tęsknię” – w takich piosenkach zamyka się sedno twórczości zespołu Natalii Grosiak. Płyta – “Tak mi się nie chce”.

5. “Słonecznik” –  “to piosenka o zakochaniu. O motylach w brzuchu, o nieprzespanych nocach, o wiośnie buszującej w duszy i ciele. Pozytywne wibracje i szczęście to podstawa tej piosenki. Nie pozostaje więc nic innego jak tylko… zakochać się :)”– mówi Natalia Grosiak. Tutaj w wersji live z albumu „Mikromusic w Capitolu”, nagranego we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol, gdzie wraz z zespołem wystąpił septet smyczkowy pod przewodnictwem Adama Lepki, który specjalnie na tę okazję rozpisał aranżacje na instrumenty smyczkowe. Oryginalnie utwór pochodzi z płyty “Sennik”.

6. “Kardamon i pieprz” – to piosenka z czasów, gdy Mikromusic tworzył kompozycje nieco bardziej folkowe, bardziej ascetyczne, ale równie mocno przykuwające uwagę. Utwór z płyty “Sennik”. Rok 2008.

7. “Chmurka” – ten utwór oddaje oryginalną poetykę tekstów Natalii Grosiak. Piosenka z płyty “SOVA”. Rok 2010.

8. “Sopot” – na pierwszy plan obok wokalu wysuwa się delikatnie gitarowy motyw piosenki. Ten utwór dowodzi, że na płycie “Piękny koniec” jest więcej wartościowych kompozycji niż tylko znana wszystkim piosenka “Takiego chłopaka”.

9. “Jesień” – wyjątkowa kompozycja z płyty “SOVA”.

10. “Dobrze jest” – jedna z najstarszych piosenek Mikromusic, która odzwierciedla wszechstronność muzyczną zespołu. Utwór pochodzi z debiutanckiej płyty – “Mikromusic”. Rok 2006.

“Nie narzekam, dobrze jest…”.

 

 

Jedna odpowiedź do “Ranking 10. piosenek zespołu Mikromusic”

Leave a Reply