“Będzie głośno!” – płyta radiowej Czwórki

Nasz ocena

15 lutego ukazała się nowa płyta radiowej Czwórki – „Będzie głośno!”. Na krążku znalazło się 13 utworów debiutujących artystów wybranych spośród piosenek zgłoszonych do konkursu „Wydaj płytę z Będzie głośno!”. Album pojawił się pod naszym patronatem. Zachęcamy do zapoznania się z naszą recenzją.

Recenzja płyty “Będzie głośno!” (Agencja Muzyczna Polskiego Radia, 2019)

Na płycie “Będzie głośno!” znalazło się 13 utworów debiutujących artystów wybranych spośród piosenek zgłoszonych do konkursu. Pomysł pochodzi z audycji Damiana Sikorskiego „Będzie głośno!”, czyli programu radiowego, który umożliwia debiutującym muzykom dotarcie ze swoimi kompozycjami do większej ilości słuchaczy.

Idea jak najbardziej godna uwagi, bo młodzi twórcy nie zawsze mają możliwość pokazania się szerokiej publiczności, a ta płyta dowodzi temu, że na to zasługują. Różnorodność zespołów, którzy znaleźli się na tej kompilacji jest zaskakująca. Łączy ich jedno – ogromna pasja w tworzeniu rzeczy istotnych.

Płyta rozpoczyna jest się piosenką “Więcej” Marty Zalewskiej. Wokalistka została laureatką drugiej odsłony konkursu Czwórki i w grudniu 2018 roku wydała swój debiutancki krążek. Cudowna niedzisiejsza energia, charyzma i intrygujący wokal Marty są istotnym rozpoczęciem całości.

Później pojawiają się Szpilersi, czerpiący garściami z oldschoolowego hip-hopu. Z czytelnym przekazem wybijają się ponad przeciętność podobnych zespołów. W ich pojmowaniu muzyki liczy się błyskotliwość słowa. Z podobnej wrażliwości wywodzą się pomysły Jacoba Flaneura. Chociaż akurat jego otwartość twórczą można porównać z poczynaniami L.U.C.-a.

Nieźle wypada połączenie nowocześniejszej formy z gitarowym brzmieniem w “Sukience” grupy Wasabi. Uwaga, bardzo dobry numer!

O każdym można napisać wiele dobrego, ale szczególną uwagę trzeba zwrócić na Need More Clouds, młodziaków z Tarnowa, którzy robią małą zawieruchę w indie-rockowym światku muzycznym. Kobiecą przeciwnością jest zdecydowanie wokalistka Pomponiki. Po przesłuchaniu “Ostrich” trudno uwierzyć, że duet pochodzi z Polski. Oni naprawdę wiedzą jak robić zmysłową, ale też nienachalnie nowoczesną muzykę.

Mocnym przedstawicielem oryginalności jest także Tony White i pochodzący z jeszcze innej bajki Killedbycar. Na naszych oczach wyrasta jeszcze jedna artystyczna indywidualność. Aga Czyż i jej “Kawałek po kawałku” to kolejny mocny kandydat przejmujący dowodzenie nad płytą “Będzie głośno!”.

Więcej informacji na temat poszczególnych wykonawców można znaleźć w komentarzach Damiana Sikorskiego. Choć rozrzut stylistyczny wykonawców wydaje się bardzo duży i nie każdy musi polubić wszystkie piosenki, to warto posłuchać, żeby znaleźć własnego reprezentanta, zasługującego na największe wyróżnienie.

Słuchając całości możemy być pewni, że każdy znajdzie coś dla siebie, odkrywając potencjał w wykonawcach będących poza pierwszym obiegiem. Tym bardziej, że każdy z nich jest już w pełni gotowy na zaistnienie nie tylko na koncertach, ale też w stacjach radiowych. O każdym z nich powinno być “GŁOŚNO”.

Łukasz Dębowski

 

– Pierwsza płyta składankowa audycji „Będzie głośno!” to zapis tego, co dzieje się „tu i teraz” wśród młodych, polskich artystów, którzy działają poza głównym nurtem. Trudno nam było wybrać spośród tylu znakomitych debiutujących zespołów kilkanaście kompozycji, które znalazły się na tym albumie. Trudno z tego względu, że każdy, kto się do nas zgłosił, ma w sobie miłość do muzyki, taką naturalną i prawdziwą, którą słychać od pierwszego dźwięku. To, co mieści się na tym krążku, to piosenki muzyków, którzy chcą grać, komponować, nie idą na kompromisy, nikt im nic nie narzuca, nic nie każe. W tej muzyce jest największa prawda. Zachęcam do sięgnięcia po naszą płytę – mówi Damian Sikorski gospodarz audycji „Będzie głośno!” oraz pomysłodawca konkursu „Wydaj płytę z Będzie głośno!”.

Tracklista płyty „Będzie głośno!” (2019, Agencja Muzyczna Polskiego Radia):

Marta Zalewska – Więcej

Szpilersi – Boom Bengers

JMS Band – Milicja

Wasabi – Sukienka

Need More Clouds – Dziewczęta wampiry

Jacob Flâneur – Cappuccino

Pomponika – Ostrich

Tony White – Tak jak chciałem

Lil Kriss x Nano – Dosyć

Kapral Zajączek – Supersam

Killedbycar – Thinking of you

Aga Czyż – Kawałek po kawałku

Bonus track:

Pomponika – Weronika

Leave a Reply