Daria Zawiałow z piosenkami z płyty “Helsinki” na przedpremierowym koncercie w Trójce

Zdobywczyni dwóch Fryderyków za Debiut Roku i Alternatywny Album Roku zapowiedziała, że jej druga płyta „Helsinki” ukaże się 8 marca.

Większość z tych piosenek Daria Zawiałow zaśpiewa – przedpremierowo – już w niedzielę 24 lutego w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej. Transmisja koncertu na antenie radiowej Trójki od godz. 19.05.

„Helsinki” to fonograficzny powrót Darii Zawiałow po dwóch latach od znakomitego debiutu „A Kysz!”. Na nowym krążku bacznie obserwuje rzeczywistość i opisuje ją w trafnych zwrotkach i refrenach, po raz kolejny udowadniając, że możemy nazywać ją nie tylko zjawiskową wokalistką, ale i zdolną autorką. Artystka nie mówi we własnym imieniu – staje się narratorką i oddaje głos stworzonym przez siebie bohaterom. Kiedy trzeba, razem z nimi krzyczy, gani i szuka odpowiedzi na trudne pytania.

Skąd pomysł na tytuł? – Helsinki dosłownie stworzyły w mojej głowie obraz własnego świata. Wyobrażam sobie to miasto jako bajkowe, nierzeczywiste i chłodne jak moje piosenki. Jest to dla mnie pewnego rodzaju azyl, odległe miejsce, do którego mogłabym uciec. Położone nad wodą, otoczone jeziorami, mogłoby stanowić dla mnie wspaniałą inspirację do tworzenia i obcowania z naturą. Od zawsze marzyłam żeby się tam wybrać, ale nigdy nie miałam okazji. Być może moja mityczna podróż stanie się realna właśnie teraz po premierze albumu – mówi Daria.

Przy tworzeniu albumu Daria postawiła na pomoc duetu, który wspierał ją na debiutanckim albumie „A Kysz!” – współautorami utworów są Michał Kush oraz Piotr „Rubens” Rubik. Muzycznie jest eklektycznie – mocne gitarowe riffy artystka łączy ze splotem elektronicznych brzmień. Serwuje utwory z pazurem, ale też kojące ballady. Bywa też tanecznie i nie brakuje nawiązań do stylistyki lat 80. Piosenek jest trzynaście, na wersji Deluxe Edition szesnaście. Jedną z nich, „Winter Is Coming”, wokalistka śpiewa po angielsku.

Drugi album Daria promowała piosenką „Nie dobiję się do Ciebie”. Najnowszym singlem z nowej płyty jest „Szarówka” – w zeszłym tygodniu piosenka zadebiutowała na „Liście przebojów Programu 3”.

Początek koncertu i transmisji na antenie Trójki w niedzielę 24 lutego od godz. 19.05.

 

Leave a Reply