Legendarny koncert Chopin – Witold Małcużyński po raz pierwszy na płycie

W piątek 22 lutego br. do sprzedaży trafi wyjątkowa płyta Polskiego Radia Chopin Witold Małcużyński „The Legendary Wawel Castle Recital. Kraków / Cracow 1959″. Album jest zapisem legendarnego występu artysty na Zamku Królewskim na Wawelu, który odbył się 60 lat temu.

Materiał po raz pierwszy ukaże się na płycie i rozpocznie serię wydawniczą Polskiego Radia Chopin „From The Polish Radio Archives”. Wydawcą albumu jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia.

 

 16 lutego 1959 roku w Krakowie na Wawelu odbyło się otwarcie wystawy narodowych skarbów, najcenniejszych wawelskich pamiątek pośród których znalazły się takie, powracające do siedziby królów Polski po II wojnie światowej, obiekty, jak Szczerbiec – miecz koronacyjny królów polskich, listy Chopina czy egzemplarze Biblii drukowane przez Gutenberga. Było to swoiste święto narodowe. Całą uroczystość uświetnił recital Witolda Małcużyńskiego – wybitnego pianisty, ucznia Ignacego Paderewskiego, gwiazdy światowego formatu i człowieka całkowicie pochłoniętego ideą odzyskania przez Polskę skarbów narodowych. W Sali Senatorskiej na Wawelu zasiadła ówczesna elita: naukowcy, politycy, artyści, m.in. Witold Lutosławski z żoną. Występ transmitowały na cały kraj radio i telewizja, a retransmisji mogli wysłuchać wielbiciele polskiego pianisty w wielu krajach. Publiczność i krytycy uznali recital za zjawiskowy. Artystę niosły skrajne emocje, momentami wywołując kontrowersje, ale to właśnie one, w połączeniu z bezdyskusyjną techniką i wielką muzykalnością pianisty sprawiły, że koncert przeszedł do legendy.

– Dziś, równo 60 lat po tym wydarzeniu, Polskie Radio Chopin ma zaszczyt przedstawić Państwu ten historyczny, legendarny koncert na świeżo wydanej płycie. To ogromne wydarzenie muzyczne, przy którym pracowało wiele osób. Cały materiał został zremasterowany cyfrowo. W booklecie płyty umieściliśmy szczegółowe omówienie pracy nad materiałem dźwiękowym twórców płyty, którzy – by zgromadzić cały materiał i odtworzyć program – musieli przeprowadzić skomplikowane śledztwo. Ekskluzywną szatę graficzną zaprojektował prof. Lech Majewski. Jestem przekonany, że ten album będzie niezwykłym prezentem dla wielbicieli zarówno Witolda Małcużyńskiego, jak i interpretacji Fryderyka Chopina w wielu krajach – informuje Marcin Gmys, Dyrektor Polskiego Radia Chopin.

Album Witold Małcużyński „The Legendary Wawel Castle Recital. Kraków / Cracow 1959″ promuje mistrzowska interpretacja Mazurka a moll op. 68 nr 2 Fryderyka Chopina.

 

Leave a Reply