Wspomnienia Czesława Niemena w 80. rocznicę urodzin

Gdyby żył, 16 lutego obchodziłby 80. urodziny. By przypomnieć niezwykły dorobek artystyczny Czesława Niemena radiowa Trójka zaplanowała na najbliższy weekend szereg audycji upamiętniających tego wybitnego kompozytora, muzyka i wokalistę. 17 lutego odbędzie koncert Krzysztofa Zalewskiego z repertuarem złożonym z piosenek autora piosenki „Dziwny jest ten świat”.

W sobotę 16 lutego Program 3 Polskiego Radia przez cały dzień będzie prezentował piosenki artysty. Ponadto o godz. 10.00 „Niemen o sobie” – specjalna audycja muzyczna z fragmentami wywiadów z Czesławem Niemenem dla Polskiego Radia (słowo wprowadzenia: Piotr Metz i Mariusz Cieślik). Muzyczne i nie tylko wspomnienia pojawią się również w: „Markomanii” (godz. 11.00-13.00), „Radiowym Domu Kultury” (13.00-15.00), „Myśliwiecka 3/5/7”(17.00-19.00) i „Lista osobista” (19.00-21.00).

Z kolei w niedzielę 17 lutego w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej wystąpi Krzysztof Zalewski z zespołem. Jeden z najmocniejszych rockowych głosów na polskiej scenie muzycznej, utalentowany, pracowity i oddany muzyce kompozytor, wokalista, autor tekstów i multiinstrumentalista zaprezentuje w radiowej Trójce repertuar z bestsellerowej płyty „Zalewski śpiewa Niemena”.

Wydany na płycie w ubiegłym roku projekt „Zalewski śpiewa Niemena” powstał w ramach Motywu Niemen, który po raz pierwszy został zaprezentowany publiczności podczas Festiwalu Jarocin 2017. Znane piosenki Czesława Niemena zostały zaprezentowane w nowych aranżacjach Jurka Zagórskiego i Krzysztofa Zalewskiego. Zalewski podszedł do zadania z szacunkiem, ale nie na kolanach. Nie wywrócił utworów do góry nogami, nie wymyślał interpretacji na siłę odmiennych od oryginałów – raczej ujednolicił repertuar pochodzący z różnych okresów twórczych Niemena, po czym włożył w to wszystkie swoje umiejętności i całą energię. W nowej odsłonie – zarówno na płycie, jak i na koncertach możemy usłyszeć takie utwory, jak: „Dziwny jest ten świat”, „Jednego serca”, jak i te jeszcze nieodkryte – „Doloniedola” czy „Pielgrzym”. W tym projekcie Krzysztofa Zalewskiego wokalnie wspierają Natalia i Paulina Przybysz.

Transmisja na antenie Trójki w niedzielę 17 lutego od godz. 19.05.

Po koncercie – w godz. 20.00-21.00 – specjalne wydanie audycji „Kwestia Kultury”. Gośćmi Mariusza Cieślika będą: Krzysztof Zalewski, Michał Urbaniak, Tomasz Jasiewicz i Piotr Metz – szef muzyczny radiowej Trójki.

Leave a Reply