Prapremiera płyty Marty Zalewskiej

We wtorek 4 grudnia w studiu radiowej Czwórki odbyła się konferencja prasowa, podczas której Marta Zalewska – zwyciężczyni drugiej odsłony konkursu „Wydaj płytę z Będzie Głośno”, zagrała akustycznie trzy utwory z premierowego albumu. W roli recenzentek debiutanckiego materiału artystki pojawiły się: Urszula Dudziak, Monika Borzym i Marcelina. Płyta Marty ukaże się pod naszym patronatem.

fot. materiały promocyjne

– Czuję się oczywiście bardzo szczęśliwa. Wydanie autorskiej płyty, to było coś o czym marzyłam najbardziej, całe moje muzyczne życie, a że w zasadzie z muzyką mam bardzo dużo wspólnego odkąd tylko cokolwiek pamiętam, to naprawdę jest bardzo ważna chwila i wszystko, co się teraz dzieje, przeżywam chyba razy dwa. Chciałam więcej i mam – mówiła Marta Zalewska.

– To jest naprawdę wyjątkowo uzdolniona osoba. Pisze piękne teksty, z takim cudownym przesłaniem. Bardzo ważnym – powiedziała Urszula Dudziak. – Głos ma po prostu niezwykły. Często mam problem, że słucham wokalistów i nie rozumiem, co oni śpiewają. Marta ma taką rewelacyjną dykcję. Czasem mówię o „Hendrixie w spódnicy”, Ty jesteś też Princem w spódnicy. Jest to naprawdę niezwykła postać, która ma wszystko. Tak, jakby Pan Bóg się zamyślił i dał jej za dużo – dodała wokalistka.

– Miałam przyjemność usłyszeć utwory Marty już dosyć dawno temu i od samego początku nie potrafiłam zrozumieć świata i ludzi, dlaczego to jeszcze nie ujrzało światła dziennego i dlaczego wszystkie wytwórnie w Polsce nie zabijają się o ten niesamowity produkt, którym Marta niewątpliwie jest, poza tym, że jest Artystką przez wielkie „a”. Tak, jak pani Ula wcześniej powiedziała – Marta ma po prostu cały „pakiet”, ale nie dziwi mnie, że to trwało tak długo, bo rzeczy, które są popularne dzisiaj, które „lecą” w radiu, zaskakują mnie równie często, jak radosna myśl o Marcie. Rozumiałam, że świat jest tak skonstruowany, że nie docenia rzeczy pięknych i prawdziwych, i one często nie mają dla świata wartości, ale jednak – jest Czwórka, jest „Będzie Głośno”, są ludzie, którzy mają serca, słuch i mózg – mówiła Monika Borzym.

– Jak słucham tego, to aż Ci Marta zazdroszczę, naprawdę. Jesteś takim „pakietem”. Tu się wszystko zgadza. To jest świadoma artystka, wyjadaczka już niejednej sceny. Trzeba tej muzyki słuchać, wspierać, chodzić na koncerty, kupować bilety, kupować kolejne płyty i po prostu chwalić się, że mamy taką Martę – powiedziała Marcelina.

Podczas spotkania dla mediów, które poprowadził Damian Sikorski – dziennikarz muzyczny Czwórki, autor audycji „Będzie głośno!”, zaprezentowany został także teledysk do utworu„Więcej”. Klip w reżyserii Piotra Pluty i Kasi Kornelii Kowalczyk powstał we współpracy ze Szkołą Teledysków, Fundacją Inicjatyw Kulturalnych „Plaster” i radiową Czwórką. Piosenkę można usłyszeć w nowościach Listy Przebojów Programu 3.

Transmisja audycji dostępna była w systemie cyfrowym DAB+ oraz przez aplikację Polskiego Radia, a streaming wydarzenia można zobaczyć na Facebooku Czwórki.

Premiera albumu i koncert promujący debiutancki krążek wydany nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia odbędzie się 7 grudnia.

Marta Zalewska jest wokalistką, kompozytorką, autorką tekstów i multiinstrumentalistką. Ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec, jest laureatką międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów skrzypcowych oraz wokalnych. Współpracuje z artystami takimi jak: Kayah, Grzech Piotrowski, Krystyna Prońko, Marcin Styczeń oraz zespołami muzyki dawnej Canor Anticus i Ars Nova.

Marta występuje na koncertach w kraju i za granicą, a także na prestiżowych imprezach telewizyjnych, jak choćby Gala Mistrzów Sportu 2015, podczas której artystka zaprezentowała autorski materiał połączony z brawurowymi animacjami, wizualizacjami i specjalnie przygotowaną choreografią (tego typu show multimedialne miało miejsce w Polsce po raz pierwszy).

W 2016 roku utwór Marty Zalewskiej pt. „Skrzydła” zwyciężył w konkursie zorganizowanym przez Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu – dzięki wygranej, Marta stała się reprezentantką miasta Opole w Debiutach 53. KFPP w Opolu.W tym samym roku wspólnie z Arturem Orzechem poprowadziła muzyczny program „Hit Hit Hurra!” w TVP 1. Od maja 2018 występuje w roli Rezy w najnowszym spektaklu Teatru Roma „Once” – polskiej premierze nagradzanego na całym świecie musicalu. Marta Zalewska od dziecka fascynuje się latami 60-tymi XX wieku i ruchem hipisowskim. Muzyczne zainteresowania artystki są bardzo szerokie, jednak na jej nadchodzącej debiutanckiej płycie wyraźnie słychać wpływ twórczości ulubionych artystówepoki dzieci-kwiatów takich jak: Jimi Hendrix, Janis Joplin, Spencer Davis Group czy Blood, Sweat & Tears.

fot. Łukasz Dębowski (Marcelina, Urszula Dudziak, Monika Borzym, Marta Zalewska)

Leave a Reply