Nowy singiel zespołu SONAR, zapowiedź płyty winylowej i recenzja “Torino”

23 listopada 2018 roku premierę miał kolejny singiel Sonara tj. utwór „Obok”. W kompozycji usłyszeć możemy nie tylko wokalistkę Lenę Osińską, ale także charakterystyczny wokal Mateusza Holaka.

fot. materiały promocyjne (Karolina Zajączkowska)

Obraz towarzyszący temu wydawnictwu jest nietypowy jak na polskie standardy.

„Większość zdjęć do klipu powstało w 2017 roku w Kaliszu na analogowej kamerze Quarz ds8-3 i taśmie DS8 fomapan. W celu jak najlepszej digitalizacji analogowej taśmy wysłaliśmy nagrania aż do specjalistycznej pracowni w Hiszpanii, ale było warto, bo efekt jest niepowtarzalny.”

Sonar to zespół w skład którego wchodzą producent Łukasz Stachurko (ex Rysy), wokalistka Lena Osińska, pianista Artur Bogusławski i perkusista Rafał Dutkiewicz. Mają za sobą dwa świetnie przyjęte albumy tj. „Pętle” oraz „Torino”, a także udane występy na największych festiwalach muzycznych w Polsce, m.in. Orange Warsaw Festival, Open’er Festival czy Męskie Granie.

Za tekst do „Obok” odpowiedzialny jest w pełni Mateusz Holak, który po raz kolejny dzieli się swoim artyzmem na wydawnictwach Sonara. Jego wkład to m.in. tekst do utworu „Odkrywam”, wokalny udział w utworze „Prawie wszystko”, czy cała warstwa liryczna na płytę „Pętle”. Czuć muzyczną chemię między zespołem a raperem, więc z dużą nadzieją można oczekiwać ich współpracy przy następnych wydawnictwach.

Niedawno w sieci ukazała się także informacja o winylowym wydaniu płyty „Torino”, której premiera zaplanowana jest na 14 grudnia bieżącego roku. Album zostanie wydany w limitowanym nakładzie 300 sztuk oraz wzbogacony o niepublikowany do tej pory i pulsujący taneczną energią utwór „She”. Zamówienia już teraz można składać na oficjalnej stronie internetowej wytwórni U Know Me Records, gdzie dostępna jest wersja preorderowa albumu.

Recenzja płyty “Torino”

„Torino” czyli drugi krążek zespołu Sonar. Po „Pętlach”, które były mocno skierowane na słuchanie, teraz dostajemy album, który jest dojrzalszy, żywszy oraz całościowo podtrzymujący ciepły klimat Włoch. Wydaje się też, że świetnie sprawdzi się na koncertach!

Płyta „Torino” zespołu Sonar pojawiła się w sklepach i streamingach 23 marca 2018 roku. W przeciągu 2-3 dni pojawiło się masę recenzji dotyczących albumu, które jednoznacznie potwierdziły fakt, iż Sonar tą płytą wbił się w czołówkę polskiej elektroniki!

Polska scena muzyki alternatywnej rośnie w siłę, a znajduje się w niej sporo duetów m.in. The Dumplings, Xxanaxx, Coals, Rebeka, czy niedziałający już duet Rysy. Mamy także takie indywidualności jak Daria Zawiałow, Rosalie., Piotr Zioła, Baasch, Natalia Nykiel, Mateusz Holak, Dawid Podsiadło czy Ralph Kamiński. Szczerze mówiąc, można by tak wymieniać bez końca. Fakt jest jednak taki, że nie możemy narzekać na brak dobrej polskiej muzyki, a takie płyty jak „Torino” są świetnym towarem eksportowym by zacząć wychodzić poza polski rynek.

„Torino” jest płytą zróżnicowaną gatunkowo, swoje zwrotki do niej dograli Holak, Miles Bonny i Squair Blaq, co już pokazuje mnogość przestrzeni w których porusza się Sonar. Album idealnie pasuje na późne wieczory w domu czy tło do rodzinnego spotkania. Jednak magiczny wydźwięk nadaje mu radio samochodowe, gdzie staje się naszym przyjemnym kompanem w czasie różnorakich podróży.

Uniwersalizm tej płyty jest jej wielkim plusem, ponieważ możemy odkrywać ją na wiele sposobów i w różnych miejscach dając sobie tym samym możliwość przeżywania jej na nowo. W odróżnieniu od „Pętli” ten album nie składa się tylko z polskojęzycznych tekstów. Owszem, takie utwory są, ale jest ich zaledwie cztery. Zostały one napisane przez tak utalentowane jednostki jak Ras i Holak. Anglojęzyczne teksty to już robota samej Leny Osińskiej lub Leny w połączeniu z Wandą Berger.

W sumie cała płyta składa się z jedenastu różniących się od siebie utworów, lecz spójnym tworzywem jest tutaj klimat, który przesiąknął w ten album niesamowicie! Sonar czyli zespół składający się z wokalistki Leny Osińskiej, perkusisty Rafała Dutkiewicza, pianisty Artura Bogusławskiego oraz producenta Łukasza Stachurko.

Ten ostatni jest założycielem zespołu jak i mózgiem całej operacji zwanej Sonar. Ma za sobą takie wydania jak „Trip to A” EP czy płytę „Traveler” wydaną jako duet RYSY (współtworzony z Wojtkiem Urbańskim). „Torino” zasili szeregi wytwórni U Know Me Records czyli polskiej niezależnej wytwórni muzycznej założonej w 2010 roku. Przez te ponad 7 lat UKM wydało wiele znakomitych płyt. „Torino” zapewne znajdzie sobie godne miejsce w dziale najlepiej sprzedających się płyt tej wytwórni.

Mateusz Kiejnig

Leave a Reply