Premiera drugiego albumu zespołu Fraktale

Krakowski kwartet Fraktale powrócił z drugim albumem studyjnym, nad którym objęliśmy patronat medialny. Wydawnictwo nosi przewrotny tytuł „II”, i podobnie jak na debiutanckim albumie „I” zawiera pięć utworów. Całość materiału została zarejestrowana w Studio im. Janusza Muniaka w Krakowie pod czujnym okiem Marcina Postawy.

Dalszymi szlifami i ornamentyką wszystkich częstotliwości dźwięku zajął się Piotr Zieliński z Lateral Sound. Całość odział – w minimalistyczny, jednocześnie wielowarstwowy projekt graficzny – Mateusz Ługowski

.

fot. materiały promocyjne

W przeciwieństwie do pierwszego albumu, który bardziej był próbą ustrukturyzowania improwizacji i nadania im pewnego kontinuum, „II” to próba przetworzenia obrazu na dźwięk. Obrazu czasem nieco wyidealizowanego przez pryzmat czasu, czasem nieco przekonstruowanego treścią podprogową. Zdecydowanie nie są to „Obrazki z wystawy”, no chyba, że tej zorganizowanej w gabinecie krzywych luster.

Muzykę zespołu można określić jako mantryczne, snujące się, ale ustrukturyzowane improwizacje zawierające elementy jazzu, psychodelii oraz muzyki orientalnej. Fraktale to dźwięki pełne barw, przestrzeni i emocji. To muzyczna podróż w głąb tego, co niewyrażalne słowami, dążące do nieskończoności, pozornie niedoskonałe i przypadkowe, a jednocześnie uporządkowane.

Płyta będzie promowana na następujących koncertach:

29.11 – Wrocław – Kalambur

30.11 – Poznań – Pies Andaluzyjski

13.12 – Kraków – Piękny Pies

Skład:

Filip Franczak – gitara / bas
Bartłomiej Szumilas – saksofon tenorowy
Rafał Rataj – piano / synth
Michał Naróg – perkusja

Leave a Reply