Endy Yden prezentuje piosenkę “Ghost Mantra” i zapowiada płytę!

“Ghost Mantra” to drugi singiel oraz drugi teledysk zapowiadający debiutancki album Endy’ego Ydena, którego premiera już 9 listopada. To dekadencka pieśń spowita we mgle i papierosowym dymie.

“To historia nieosiągalnego piękna, ładu i miłości. Głównym bohaterem tej opowieści jest mężczyzna, którego wyobrażenia o porządku świata, jego elegancji i ładzie legły w gruzach. Zdając sobie sprawę z nieuchwytności ideałów, poddaje się.” – Łukasz Strociak (WIDNO), reżyser.

fot. materiały promocyjne

Endy Yden, autor i wykonawca utworu opowiada o nim tak:

“To kameralna opowieść utkana z dźwięków fortepianu i żałobnych głosów, przywodzących na myśl duchy i inne istoty z zaświatów. Nagrałem ten utwór w jeden wieczór, walcząc z przemożną apatią, wywołaną nieuchronnie nadchodzącą zimą”.

W nagraniach również wzięli udział Rafał Łuc (akordeon) i Grzegorz Piasecki (kontrabas).

Wideo zostało zrealizowane przez studio WIDNO we współpracy z Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu. W teledysku występują aktorzy teatralni: Grażyna Misiorowska (Teatr Kochanowskiego w Opolu), Łukasz Wójcik (Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu), Malwina Brych (Teatr Bogusławskiego w Kaliszu).

Debiutancki album ENDY’EGO YDENA zatytułowany GTFO! ukaże się 9 listopada pod szyldem niezależnego labelu WIDNO Muzyka. To wydawnictwo finansowane dzięki wsparciu fanów i przyjaciół w ramach udanej akcji crowdfundingowej. Endy Yden sam o swoim albumie pisze tak:

“Ta płyta jest zapisem lęków i uniesień w oczekiwaniu na wielki kataklizm. To głębokie zanurzenie w odmętach nostalgii w obronie przed nadmiernym zobojętnieniem. Doraźna kapsułka na uwierające uczucie niedopasowania.
“GTFO!” to patchwork z pozornie różnych od siebie skrawków materiału. W przestrzeni brzmieniowej przenikają się na niej odwołania do schyłkowych Beatlesów, synthowych romantyków z lat 80-tych, zimnego, pulsującego krautu i popowych melodii nagranych z MTV na kasecie VHS w 1992 roku.“

Podczas nagrań albumu swoimi talentami podzielili się muzycy, z którymi Endy Yden występuję na żywo – Wojtek Buliński, Marcin Karel i Kamil Pełka, ale też goście z zupełnie innych kontynentów muzycznych. Za miks materiału jest odpowiedzialny Piotr Pluta (Mikromusic, Pepe & Vincent Present), natomiast masteringiem zajął się Robert Szydło (Mikromusic).

Endy Yaden (Andrzeja Strzemżalskiego) jest kompozytorem, autorem piosenek, wokalistą i producentem. Był frontmanem zespołu LOV, z którym wygrał program TV “Nowa Generacja”, współpracował m.in. z Hanią Rani, Natalią Grosiak, Robertem Szydło, Piotrem Plutą. Występował na festiwalach: Spring Break, Waves Bratislava, Warsaw Music Week, WROsound, Europejskie Targi Muzyczne “Co jest Grane?”

fot. kadr z teledysku

Leave a Reply