Tomasz Chyła Quintet z nową płytą “Circlesongs”

Tomasz Chyła Quintet to zespół wywodzący się z trójmiejskiego środowiska jazzowego, szturmujący przebojem polską scenę jazzową. 26 października ukazała się ich nowa płyta pt. “Circlesongs”.

Lekkość wykonawcza i interpretacyjna świeżość to cechy charakterystyczne tego nieszablonowego kwintetu. Liderem zespołu jest skrzypek – Tomasz Chyła – jeden z liczących się przedstawicieli młodej szkoły polskiej jazzowej wiolinistyki.

On również odpowiada za większość kompozycji i aranżacji utworów. Młodzi muzycy z Tomasz Chyła Quintet odwołują się do mainstreamowego jazzu, ale jest to muzyka podszyta młodzieńczą energią.

fot. materiały promocyjne

 

W muzyce wykonywanej przez Tomasz Chyła Quintet, skrzypce Tomka Chyły frapująco dialogują z saksofonem Piotra Chęckiego i fortepianem Szymona Burnosa, a mocne podstawy utworów zapewnia sekcja rytmiczna kontrabasisty Krzysztofa Słomkowskiego i perkusisty Sławka Koryzno. Muzycy pokazują nowe oblicze, naznaczone muzyczną charyzmą lidera.

Najważniejszym osiągnięciem kwintetu jest zdobycie Grand Prix 40. Międzynarodowego Festiwalu „Jazz Juniors” w Krakowie w grudniu 2016 r. Jedną z nagród było wydanie płyty we współpracy z Agencją Muzyczną Polskiego Radia (płyta „Eternal Entropy” wydana w 2017 roku”). Zespół występował m.in. na festiwalach: Jazz Juniors 2016, Jazz nad Odrą 2017, WDURMOLL Fest 2017, Jazz Wolności 2017, Letni Festiwal Jazzowy 2017, XV Kościerskie Zaduszki Jazzowe 2017, Jazz.hr 2017, Komeda Jazz Festiwal 2017, Hitch On Music Jazz International Exchange 2017. Tomasz Chyła Quintet otrzymał nominacje w tegorocznej edycji nagród Akademii Fonograficznej Fryderyki w kategorii muzyka jazzowa – Fonograficzny Debiut Roku. Na przełomie września i października 2018 roku zaplanowana jest trasa azjatycka zespołu po Chinach i Japonii.

„Circlesongs” to nowa płyta zespołu. Tytuł albumu (PIEŚNIOKRĄG) to termin wywodzący się z chóralistyki z która silnie związany jest lider formacji. Jest to improwizowany, wielogłosowy utwór muzyczny, oparty na powtarzalnych motywach dźwiękowych. „Circlesongs” daje olbrzymie możliwości. TCQ tworząc „Circlesongs” inspirację czerpie z różnych tradycji muzycznych, prezentuje różne motywy improwizacyjne. Kwintet tworzy melodie w danej chwili, ta ewaluuje, zmieniają ją sami artyści. Wykonując utwór muzycy z TCQ po mistrzowsku zmieniają atmosferę utworu. Jest to gra bez konkurencji, dająca bezpieczną przestrzeń do eksperymentów, co istotne – możliwość odtworzenia.

Skład Tomasz Chyła Quintet: Tomasz Chyła (skrzypce), Piotr Chęcki (saksofon), Szymon Burnos (fortepian), Krzysztof Słomkowski (kontrabas), Sławomir Koryzno (perkusja).

Dodaj komentarz