Debiutancki materiał zespołu Wieloryb z 1994 roku po raz pierwszy na CD i winylu

Debiutancki materiał trójmiejskiej grupy Wieloryb został po raz pierwszy od 1994 roku wydany na CD i winylu.

Soczysta dawka najlepszego polskiego EBM czyli reedycja kasety z 1994 roku, kiedy to powstał zespół Wieloryb. Grupa działała wtedy w składzie Paweł Kmiecik, Robert Suszko i Maciej Żabczyński. Gdańscy artyści wpisywali się wówczas w nurt electro–industrialu, którego ikonami są D.A.F., Front 242, Nitzer Ebb i Skinny Puppy.

fot. materiały promocyjne

 

Wieloryb na swojej pierwszej kasecie „1” zaproponował autorską wersję Electro Body Music (EBM), a dziką agresją i bezkompromisowością bił na głowę nagrania klasyków gatunku. Przy całym swym radykalizmie, utwory wypełniające kasetę cechowała rzadko spotykana w tego typu muzyce nośność. Zapewne dlatego debiut zespołu osiągnął artystyczny sukces, łącznie z nominacją do Nagrody Muzycznej Fryderyk w 1994 r.

Materiał nigdy nie został wydany na płycie CD ani na winylu. Niewielki nakład rozszedł się bardzo szybko i równie szybko zyskał w kręgach alternatywnych status kultowego. Po niemal ćwierćwieczu „1” ukazuje się wreszcie na winylu i CD w starannej reedycji Requiem Records i mistrzowskim masteringu Marcina Bocińskiego. Debiut Wieloryba zachował w nowym wydaniu pierwotną, oszczędną szatę graficzną. Marek Horodniczy.

1.Crash Out
2.Bum Bum – Sorry Up
3.Puge I Is Herei
4.Prowe Lead Me
5.Coma–Aktiv
6.(She’s) Automatic
7.T.T.T. Time Time Time
8.Mad Man
9.S.W.M.
10.Itsa Yetsa – Mr. Double
11.Something Elastic
12.Cavalcados

Leave a Reply