Zespół Walfad zapowiada nową płytę

Po dwóch latach od wydania przełomowego dla wodzisławskiej grupy albumu „Momentum” zespół pochodzący z Wodzisławia Śląskiego powraca z nowym wydawnictwem. Czwarta płyta Walfad zatytułowana „Colloids” ukaże się w drugiej połowie października i będzie promowana największą trasą w historii zespołu, która obejmie także zagranicę.

fot. okładka nowej płyty

Na czwartej płycie wodzisławian znaleźć będzie można zarówno charakterystyczne dla stylu grupy elementy jak i zupełnie nowe brzmienia i rozwiązania. W ciągu ostatnich lat zespół coraz odważniej zmierzał w swych koncertowych improwizacjach w kierunku muzyki jazz-rockowej i blues-rockowej.

Między innymi te elementy wraz z progresywną strukturą utworów i rockową energią stanowią główne założenia najnowszej płyty Walfad.

„Colloids” to gęsta, pełna nagłych zwrotów akcji opowieść pełna młodzieńczego gniewu. Poetyckie teksty Wojciecha Ciuraja (jego solową płytę recenzowaliśmy) punktują bierność społeczeństwa i koniunkturalizm. Mimo buntowniczego charakteru nie brakuje w nich liryzmu i subtelności tak silnie obecnych na poprzednich albumach grupy.

Po udanych występach przed takimi legendami jak Procol Harum czy Marillion zespół jest gotów na kolejny krok w swojej karierze. Obecnie grupa występuje w kwintecie, a nowi członkowie zespołu wnieśli wiele jakości w szeregi Walfad.

Wojciech Ciuraj – gitara, mandolina, wokal

Paweł Krawiec – gitara, skrzypce

Radosław Żelazny – gitara basowa

Dariusz Tatoj – instrumenty klawiszowe

Jakub Dąbrowski – perkusja

Walfad powstał w 2011 roku w Wodzisławiu Śląskim z inicjatywy Wojtka Ciuraja. Od tego czasu grupa wydała trzy albumy, wysoko oceniane zarówno przez krytyków jak i fanów w kraju i zagranicą. Mimo młodego wieku Walfad dzielił scenę z czołówką krajowej sceny progresywnej (Quidam, Lizard, Hipgnosis, Retrospective, Osada Vida, State Urge), a także wielkimi gwiazdami zagranicznymi takimi jak Procol Harum czy Marillion, oraz z mieszkającym w naszym kraju Rayem Wilsonem (ex Genesis).

Muzyka Walfad to fuzja rockowych, bezkompromisowych brzmień z poetyckimi, zmuszającymi do myślenia tekstami w języku polskim. Młodzieńcza energia obecna w zespole uwidacznia się szczególnie na żywo, gdzie Walfad udowadnia, że jest jedną z najbardziej obiecujących grup rockowych w kraju.

Leave a Reply