Czesława Śpiewa z 10-leciem płyty “Debiut”

Zespół Czesław Śpiewa, czyli duńska, muzyczna armia Czesława Mozila obchodzi w tym roku 10-lecie występów w Polsce. To również 10 lat od wydania „Debiutu”, który był jednym z najważniejszych albumów polskiego przemysłu muzycznego ostatnich lat.

Dotychczas płyta sprzedała się w liczbie ponad 100.000 egzemplarzy.
“Maszynka do świerkania” oraz “Żaba tonie w betonie” to piosenki, które weszły już do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej.

 

fot. okładka płyty “Debiut”

 

 

Z okazji jubileuszu pierwszej płyty Czesław Śpiewa zagra jesienią specjalną trasę koncertową, na którą składać się będzie repertuar w dużej części oparty na płycie “Debiut”, a także przekrojowa podróż przez kolejne płyty zespołu, czyli “Pop”, “Czesław Śpiewa Miłosza” , oraz obie części “Księgi Emigrantów”.

Potwierdzone koncerty:

5 października – Drawsko Pomorskie

15 listopada – Wrocław

Muzycy zabiorą swoich słuchaczy w zwariowaną podróż do krainy dźwięków tanga, popu, folku i awangardy, używając przy tym szerokiej gamy instrumentów. Szklane dzwoneczki, rozmaite dęciaki, akordeony i ukulele, to tylko kilka elementów spośród wielu trybików tej muzycznej machiny. Nie zabraknie również przewrotnej konferansjerki Czesława Mozila, który z powodzeniem łączy bezpretensjonalny stand up z muzycznym rozmachem multi instrumentalnego koncertu.

Za rekomendację “Debiutu”, niech posłużą opinie Kasi Nosowskiej, Nergala i Tomka Lipińskiego.

Kasia Nosowska (z którą Czesław miał przyjemność nagrać płytę i koncert “Hey Unplugged”) – „Cześć i sława dla Czesława! Nie pamiętam jak było nim się pojawił.”

Tomek Lipiński – „Czesław to absolutnie wyjątkowe zjawisko. Jego wrażliwość na dźwięki i słowa sprawia, że albo go kochasz, albo go nie znasz.”

Nergal (Behemoth) – „Nie mam pojęcia jaki to gatunek muzyczny, nie wiem jak ten gość to robi… ale dźwięki które produkuje Czesio nie są z tego świata. Prawdziwie bajkowa muzyka. Rzecz niezwykła i wyjątkowa na polskim rynku. Ja jestem zaczarowany!”

Teledysk do piosenki “Maszynka do świerkania” ma ponad 23 miliony odtworzeń.

Ucieczka z wesołego miasteczka – 3:27

Tyłem do przodka – 3:24

Maszynka do świerkania – 3:04

Żaba tonie w betonie – 3:58

Wesoły kapelusz – 3:30

Mieszko i Dobrawa jako początek Państwa Polskiego – 1:26

Pożycie małżeńskie – 3:46

Kradzież cukierka – 3:55

Język węża – 3:39

Efekt uboczny trzeźwości – 4:28

Jedna odpowiedź do “Czesława Śpiewa z 10-leciem płyty “Debiut””

Leave a Reply