Nie żyje Tomasz Stańko. Miał 76 lat

Kolejną smutną informacją, której nie mogliśmy przyjąć ze spokojem było odejście wybitnego muzyka Tomasza Stańko. O jego śmierci poinformowała córka artysty oraz saksofonista Piotr Baron. “Dziś rano umarł jeden z Ojców Założycieli polskiego jazzu” – napisał.

Tomasz Stańko, trębacz jazzowy i kompozytor zmagał się z chorobą nowotworową.

fot. M.Kydryński

 

Artysta nagrał i brał udział w nagrywaniu kilkudziesięciu albumów, w tym w dwóch z Krzysztofem Komedą. Był autorem muzyki do kilkunastu filmów. Stańko urodził się w 1942 roku w Rzeszowie. Uczył się w Krakowie m.in. w Średniej Szkole Muzycznej i Akademii Muzycznej w Krakowie. Zaczynał karierę w zespole Jazz Darings z m.in. Adamem Makowiczem. W latach 60. współpracował m.in. z Krzysztofem Komedą i występował na festiwalu Jazz Jamboree.

O śmierci Tomasza Stańko poinformowało też Polskie Stowarzyszenie Jazzowe:

“Z wielkim żalem informujemy, że dziś rano, w Warszawie zmarł po ciężkiej chorobie nasz kolega, członek naszego Stowarzyszenia, Tomasz Stańko. Był światowej sławy trębaczem jazzowym, kompozytorem, liderem zespołów i mentorem wielu młodych muzyków jazzowych.Zaszczytem i przywilejem było znać Ciebie Tomaszu. Będziemy zawsze o Tobie pamiętać!”

Leave a Reply