Ranking 10. piosenek zespołu Wilki

Z okazji ukazania się płyty pt. “26/26” zespołu Wilki, która premierę miała w 26 rocznicę istnienia grupy, przygotowaliśmy dla Was ranking dziesięciu ich najlepszych kompozycji.

“26/26” to 25 wybranych utworów i jeden premierowy pt. “Na krawędzi życia”. Niemal wszystkie piosenki z naszego zestawienia znalazły się na tym podwójnym albumie.

fot. materiały promocyjne (Universal Music Polska)

 

 

1. “Son Of The Blue Sky”. Piosenka z płyty “Wilki”, która została hymnem i dużym przebojem w latach 90. Wydarzeniem było to, że utwór w języku angielskim stał się ogromnym hitem, co w polskiej piosence tamtych czasów nie było aż tak oczywiste.

 

2. “Eli Lama Sabachtani”. Kolejny utwór z płyty “Wilki”. Świetnie oddający klimat muzyki Wilków z początkowej działalności.

 

3. “Cień w dolinie mgieł”. Przez wszystkie lata działalności zespół nagrał wiele pięknych ballad. Ta jednak posiada pewien mroczny podtekst, co sprawia, że jest wyjątkowa. Piosenka pochodzi z płyty “Acousticus Rocus”.

 

4. “N’avoie”. Bardzo przebojowy, szybki utwór, wyróżniający się nieco na tle pozostałych, dodanym brzmieniem trąbki. Piosenka pochodzi z płyty “Przedmieścia”.

 

5. “Moja Baby”. Piękna ballada rockowa, która oddaje nie tylko ducha Wilków, ale całych lat 90. Utwór pochodzi z płyty “Przedmieścia”.

 

6. “Ja ogień Ty woda”. Powrót Wilków w 2002 roku był jak najbardziej udany. Przyniósł wielki przebój w postaci “Baśki” i m.in. balladę “Ja ogień Ty woda”. Obie piosenki pochodzą z płyty “4”.

 

7. “Here I Am”. Być może nie każdy pamięta, że z tym utworem Wilki startowały w eliminacjach do… Eurowizji. Powstała przy tej okazji jedna z ciekawszych piosenek zespołu.

 

8. “Urke”. Jeszcze jeden utwór z płyty “4”. Niezwykle nośny, ciekawie rozegrany na gitarach. I kolejny przebój.

 

9. “Słońce pokonał cień”. Muzycznie piosenka nawiązywała do ich twórczości z lat 90. Dzięki temu powstała jedna z ciekawszych ballad zespołu.

 

10. “Czystego serca”. Piosenka pochodzi z jednej z najlepszych i najbardziej niedocenionych płyt Wilków pt. “Światło i mrok”.

 

 

 

Jedna odpowiedź do “Ranking 10. piosenek zespołu Wilki”

Leave a Reply