Premiera płyty “Celtia – Utwory Wybrane” projektu Roderyk

Dziś premiera płyty zespołu Roderyk pt. “Celtia – Utwory Wybrane”, nad którym objęliśmy patronat medialny.

Roderyk to projekt, którego historia zaczęła się w 2003 roku w ruinach międzyrzeckiego zamku. To tam powstawały pierwsze kompozycje, w otoczce walk rycerskich, pękających kufli i zgrzycie toporów.

fot. materiały promocyjne

 

Od tego momentu Mariusz Rodziewicz jako monodramista i bard,  zaczął występować na festiwalach rekonstrukcji historycznych w całej Polsce.

W 2008 roku we Wrocławiu powstał duet Roderyk, w składzie którego znaleźli się: Mariusz Rodziewicz i Maciej Klim.

Mariusz Rodziewicz: “Aranżacje naszych kompozycji nawiązywały wówczas do muzyki średniowiecznej, ale…w muzyce nie można się ograniczać, dlatego w niektórych utworach wplataliśmy cytaty m.in. “Child in Time” Deep Purple czy Laylę” Erica Claptona. Było więc średniowiecznie i rockowo. Taka konwencja trwała przez następne dwa lata”.

W roku 2010 Roderyk stał się kwartetem i zaczął pracować nad pierwszymi nagraniami studyjnymi. Nowe kompozycje ujrzały światło dzienne na ep-ce “Alcedo Truvera” z 2015 roku i trafiły również na album „Celtia – Utwory Wybrane”. Jest to zbiór nagrań, będących zwieńczeniem dziesięcioletniej twórczości, przeróżnych zawirowań i doświadczeń zespołu.

Na płycie znalazło się siedem kompozycji, instrumentalnych i wokalnych. To, co cechuje i wyróżnia twórczość grupy Roderyk to “filmowe” ilustracyjne spojrzenie na muzykę, przestrzeń i odniesienie się do obrazowego ukazania koncepcji. Aranżacje są bogate w partie instrumentalne, które z każdą minutą rozwijają się, przenosząc słuchacza w świat rożnych kultur, miejsc odległych, niekiedy zapomnianych. Roderyk to świeże spojrzenie na muzykę folkową, dającą dużą dawkę mocnego, przestrzennego brzmienia.

Wkrótce nasza recenzja tej płyty.

 

Leave a Reply