Zmarł Zbigniew Łapiński – ostatni z wielkiej trójki

2 kwietnia zmarł Zbigniew Łapiński. Był pianistą i kompozytorem, współtworzył słynne trio Gintrowski-Kaczmarski-Łapiński. Współpracował w Polsce z wieloma uznanymi artystami z kręgu piosenki poetyckiej: Mirosławem Czyżykiewiczem, Krzysztofem Daukszewiczem, Janem Kondrakiem, Kubą Sienkiewiczem, Grzegorzem Turnauem, Jackiem Wójcickim i wieloma innymi. 

Legendarne trio funkcjonowało na przełomie lat 70 i 80, a także w pierwszej połowie lat 90.  W 1978 powstał pierwszy wspólny program “Mury”, który utrwalił popularność zespołu. Cykl został złożony z piosenek opartych na tekstach Jacka Kaczmarskiego, a także innych poetów (Zbigniew Herbert, Mieczysław Jastrun, Krzysztof Maria Sieniawski). To właśnie utwór tytułowy stał się ich znakiem rozpoznawczym, wręcz pewnym symbolem tamtych czasów.

Płyta pt. “Mury” tria ukazała się w 1981 roku.

Jak mówił Jacek Kaczmarski:

“Mury” to coś w rodzaju minioratorium o ograniczeniach jednostki, ograniczeniach wszelkiego rodzaju – od politycznych do egzystencjalnych, od społecznych do indywidualnych – zawartych w samej naturze człowieka.”

Jedna odpowiedź do “Zmarł Zbigniew Łapiński – ostatni z wielkiej trójki”

Leave a Reply