10 polskich piosenek na 14 lutego

Przygotowaliśmy dla Was dziesięć piosenek, które w sposób mniej lub bardziej oczywisty nawiązują do dnia 14 lutego. Starliśmy się sięgnąć po piosenki nieco zapomniane oraz takie, które czerpią z różnych gatunków muzycznych.

1. Martyna Jakubowicz i Kortez z płyty “Prosta piosenka”. Utwór “Rzeka miłości, morze miłości, ocean szczęscia” pochodzi oryginalnie z repertuaru zespołu zespołu Tilt. Posłuchajcie jednak jak pięknie ten utwór broni się także w dzisiejszych czasach.

fot. (Kortez) Bartek Kowal

2. Maanam – “Kocham Cię kochanie moje” – od dziś wiadomo, że nikt nie pisze takich poetyckich tekstów o miłości, jak Kora Jackowska. Piosenka pochodzi z 1983 roku. Po raz pierwszy ukazał się na płycie “Live” zespołu Maanam w 1986 roku.

3. Hey – “Mimo wszystko” – Kasia Nosowska nigdy nie pisała o miłości w sposób oczywisty i dlatego jej teksty po dziś dzień budzą podziw. Utwór ukazał się na krążku “Echosystem” w 2005 roku.

4. 2 plus 1 – “Chodź pomaluj mój świat” – ta piosenka stała się nieśmiertelną wizytówką zespołu 2 plus 1. Na przestrzeni lat doczekała się kilkunastu nowych interpretacji. Utwór ukazał się po raz pierwszy na płycie “Nowy wspaniały świat” w 1972 roku. Słowa do tego utworu napisał Marek Dutkiewicz. Muzykę skomponował Janusz Kruk.

5. Kult i Violetta Villas – “Kochaj mnie a będę Twoją”. W repertuarze Kazika Staszewskiego trudno doszukiwać się piosenek o miłości. Również ta propozycja może wydawać się kontrowersyjna ze względu na tekst. Jednak śpiew Violetty Villas jest tu tak przejmujący, że postanowiliśmy umieścić na naszej liście tę kompozycję. Utwór pochodzi z płyty “Tata 2”, gdzie znalazły się teksty Stanisława Staszewskiego. Ten tekst wyszedł jednak spod pióra Henryka Warsa.

 

6. Ewa Bem – “Moda na niemiłość” – słowa do tej piosenki napisała sama Ewa Bem. Kompozycja Tomasza Banasia znalazła się na płycie “Ewa Ewa” z 2005 roku. W teledysku zobaczycie także Dorotę Miśkiewicz, która zaśpiewała tu w chórkach.

7. Edyta Bartosiewicz – “Miłość jak ogień” – ta lżejsza muzycznie kompozycja znalazła się na płycie “Wodospady łez” z 1998 roku. Któż nie lubi słuchać piosenek o miłości w wykonaniu Edyty?

8. Krzysztof Zalewski – “Miłość miłość” – ten utwór to jeden z najlepszych, jakie popełnił wokalista. Piosenka znalazła się na płycie “Złoto” z 2016 roku. W teledysku obok Krzyśka zobaczycie Natalię Przybysz. Bardzo symboliczny klip.

9. Andrzej Piaseczny – “Wszystko dobrze” – to najnowsza propozycja na naszej liście. Utwór pochodzi z ostatniej płyty wokalisty pt. “O mnie, o Tobie, o nas”. Rok 2017. Andrzej przyzwyczaił nas do piosenek o miłości, stąd nie mogło zabraknąć go w naszym rankingu.

10. Myslovitz – “Chciałbym umrzeć z miłości” – Artur Rojek rzadko pisał optymistyczne teksty, ale ten w swojej melancholii jest wyjątkowy. Piosenka znalazła się na płycie “Korova Milky Bar”. Rok 2002.

 

 

Jedna odpowiedź do “10 polskich piosenek na 14 lutego”

Leave a Reply