OLIS to lista najlepiej sprzedających się płyt w Polsce przygotowywana przez ZPAV (Związek Producentów Audio Video). Na potrzeby naszego portalu wyodrębniliśmy dziesiątkę polskich albumów. Kolejny tydzień pierwsze miejsce okupuje Białas z płytą „H8M5”. Sprawdźcie pełną dziesiątkę.
1. „H8M5” – Białas. To 30 płyta w dorobku Białasa, na której znalazł się utwór „Inwazja”, z wykorzystanym fragmentem piosenki Ciechowskiego to “Noc wampira”, pochodzącym z repertuaru zespołu Republika.
fot. okładka płyty „H8M5”
2. „#BOOTCAMP” – Young Stars Team. Young Stars Team to przede wszystkim grono przyjaciół, których łączy miłość do muzyki. W ten sposób 12 osób postanowiło spotkać się w jednym miejscu, w jednej chwili, by nagrać wspólny album pt. „#bootcamp”. „Stylistyka jest tak bardzo zróżnicowana, że nawet nam trudno określić gatunek muzyczny krążka. Wierzymy jednak, że ten eksperyment, ta muzyczna podróż spodoba się również naszym fanom… Ba! Przybędzie Was tak wiele, że będziemy musieli następny Young Stars Festival organizować na stadionie! Tego sobie życzymy.”
3. “Małomiasteczkowy” – Dawid Podsiadło. Podsiadło zrezygnował tym razem ze współpracy z Bogdanem Kondrackim, producentem jego dotychczasowych nagrań. Zaryzykował, ale powierzył swój los w ręce innego wybitnego fachowca – Bartosz Dziedzic stoi bowiem za sukcesami albumów „Granda” Moniki Brodki i „Składam się z ciągłych powtórzeń” Artura Rojka. Panowie nie próbowali jednak powtórzyć tamtych rozwiązań, postanowili również zerwać z dotychczasowym, poprockowym charakterem muzyki Dawida. – Na początku naszej współpracy Bartek powiedział, że chciałby zrobić przebojową płytę. Twierdził, że bardziej zaskakujące będzie, jeśli zrobię kilka przyjemnych, chwytliwych piosenek, niż gdybym próbował sił w muzyce alternatywnej. Ja też uznałem zrobienie dobrej popowej płyty za dużo większe wyzwanie i chciałem się z nim zmierzyć – mówi wokalista. Wydany u progu wakacji singel „Małomiasteczkowy” był dowodem na to, że poszukiwania Dawida i Bartka idą w dobrą stronę.
4. „Piacevole” – Tymek. „Tworzenie tego albumu sprawiło mi ogromną radość. Inspirowaliśmy się muzyką lat 80., ale nie tylko. W trakcie procesu twórczego niejednokrotnie wraz z Favstem odkrywaliśmy nowe drogi rozwoju dla tego materiału, co wpływało wiele razy na finalną listę utworów. W efekcie otrzymaliście projekt zaskakujący, świetnie balansujący formę i treść, będący naszym wyrazem emocjonalnym, ale także opowieścią – jak coś przyjemnego stało się kultowe.” – Tymek
5. “Królowa dram” – sanah. Artystka w 2019 roku systematycznie zaczęła umieszczać w sieci własne kompozycje i w ciągu kilku miesięcy została zauważona przez fanów tzw. inteligentnego popu, dziennikarzy, a także „kolegów z branży” – w połowie 2019 jej „Cząstkę” na wyprzedanym koncercie zaśpiewał sam Dawid Podsiadło. Pod koniec roku sanah miała już wiele wyróżnień za single „Siebie zapytasz”, „Idź” czy „Proszę pana”.
6. “Romantic Psycho” – Quebonafide. To długo wyczekiwany, czwarty album Quebonafide. Wydawnictwo ukazało się 3 kwietnia 2020 roku nakładem wytwórni QueQuality.
7. „100 dni do matury” – MATA. To najlepsza pamiątka z czasów szkolnych jaką artysta mógł sprezentować sobie i słuchaczom. Krążek jest zapisem historii i emocji, które przewijały się podczas beztroskich czasów edukacji. Wśród czternastu utworów znajduje się burzliwe życie młodego człowieka, spisane w sto dni, od studniówki do ostatnich chwil przed maturą.
8. “Zaraza” – Kazik. Muzyczna zapowiedź – utwór “Twój ból jest lepszy niż mój” – wyraźnie zaznaczyła powrót Kazika i stała się niemalże symbolem. Na płytę złożyło się piętnaście premierowych kompozycji, w tym utwór “Twój ból jest lepszy niż mój”, który w ciągu kilku dni od premiery w serwisie YouTube zebrał prawie 8 milionów odsłon, a także zyskał gigantyczny odzew mediów i słuchaczy. Na krążku Kazik powraca do komentowania rzeczywistości politycznej i społecznej w charakterystycznym dla siebie stylu. Wyraziste, nieco ironiczne i wyjątkowo aktualne teksty – znak rozpoznawczy Staszewskiego – nabiorą szczególnego znaczenia w kontekście sytuacji epidemiologicznej, a ciekawe aranżacje Wojtka Jabłońskiego dodają niezwykłego charakteru.
9. „Niemożliwe” – Kwiat Jabłoni. Rodzeństwo Kasia i Jacek Sienkiewiczowie jako Kwiat Jabłoni po raz pierwszy zaprezentowali się polskim słuchaczom w marcu 2018 r., wypuszczając do sieci piosenkę „Dziś późno pójdę spać” wraz z teledyskiem, który na YouTube wyświetlony został już ponad 4,5 mln razy. Drugim singlem promującym płytę została tytułowa piosenka „Niemożliwe”. Na album wyprodukowany przez Kwiat Jabłoni oraz debiutującego realizatora dźwięku Łukasza Ziębę składa się 12 utworów. Są to autorskie, refleksyjne piosenki z polskimi tekstami wykonane na dwa głosy, mandolinę i fortepian, wzbogacone elektronicznymi brzmieniami.
10. „Męskie Granie 2019” (płyta wydana pod naszym patronatem medialnym). To dziesiąty album dokumentujący niezwykła trasę koncertową z udziałem polskich artystów. Dekada z Męskim Graniem to mnóstwo znakomitej muzyki zagranej na żywo przed wielotysięczną publicznością. Nie inaczej było w roku 2019. Na albumie znajdują się między innymi porywające interpretacje klasyki polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej w wykonaniu między innymi Natalii Przybysz, duetu The Dumplings oraz zespołu Lao Che. Na albumie znajdziemy też między innymi chwytający za serce hołd dla grupy Breakout oraz pełne energii utwory w wykonaniu Darii Zawiałow i duetu Mazolewski/Porter.