Bartek Wąsik zapowiada nowy album utworem „Song Without Words”

Pianista, kompozytor Bartek Wąsik prezentuje utwór „Song Without Words”. Jest to pierwsza zapowiedź nowego, w pełni autorskiego albumu artysty, zaplanowanego na wiosnę tego roku.

Do utworu powstał klip w reżyserii Michała Mańki, ze znakomitą obsadą aktorską.

fot. materiały prasowe

Bartek Wąsik o utworze:
„Song Without Words to napisana w neoromantycznym duchu miniatura, ktora zajmuje na albumie swoje ważne miejsce, wyznacza jego emocjonalny środek. Czysto fortepianowe brzmienie przywołuje aurę utworów dawnych mistrzów.

Muzyka naładowana jest treścią, pomimo tego, że nie pada tu ani jedno słowo. Ewolucja dźwięku – od barwy radiowego głośnika do intymnego brzmienia fortepianu symbolizuje nawiązanie kontaktu z własnymi uczuciami. Do głosu dochodzi prawda. Od teraz narracja staje się realna i bliska, a „pieśń” – pomimo braku słów – stanowi pełne emocji wyznanie.

Bartek Wąsik jest jednym z czołowych i wszechstronnych polskich pianistów. Aranżer, kompozytor, zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów i nagród pozamuzycznych, m. in. Paszportu Polityki i nagrody fonograficznej Fryderyk. W roku 2020 został laureatem nagrody wręczanej przez polskie środowisko muzyczne – Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Osobowość Roku”. Jest współzałożycielem i członkiem takich zespołów jak Kwadrofonik i Lutosławski Piano Duo.

Jego projekt „Nowa Warszawa”, czyli dwanaście na nowo zaaranżowanych piosenek o Warszawie (wraz ze Stanisławą Celińską i z Royal String Quartet) spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i został uhonorowany Gwarancją Kultury i Wdechami. Współpracował m. in. z Bartkiem Konopką (film „Nowa Warszawa”), Janem Komasą (widowisko „Ksenofonia. Symfonia dla Innego”), Arturem Rojkiem („Symfonia przemysłowa”), Adamem Strugiem („Requiem ludowe), Katarzyną Nosowską, Ralphem Kaminskim, Dorotą Miśkiewicz („Lutosławski, Tuwim – Piosenki nie tylko dla dzieci” – Złota Płyta) i Teatrem Starym w Lublinie („Kocham, Lublin, Szanuję”).

W roku 2020, razem z Melą Koteluk stworzył piosenki do poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, które w jego aranżacji znalazły się na płycie „Astronomia poety. Baczyński” (Mela Koteluk&Kwadrofonik) nagrodzonej nagrodą Fryderyk. Od 2020 roku, w warszawskiej Królikarni zainaugurował cykl autorskich recitali fortepianowych „Pianokrąg” („Pianorizon”), prezentując wysmakowaną twórczość artystów z pogranicza muzyki klasycznej (Glass, Richter, Adams, Sakamoto) i alternatywnej oraz swoje kompozycje. Pod koniec 2022 wydał swój solowy album – „Daydreamer” – zawierający własne aranżacje piosenek zespołu Radiohead.

 

 

Leave a Reply