Album “TRADYCYJA” Marcina Wyrostka na płycie winylowej!

Marcin Wyrostek z zespołem Corazon i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej czarują w rytm śląskich melodii na albumie „Tradycyja”, który jest już dostępny na płycie winylowej.

TRADYCYJA to opowieść o Śląsku, jego kulturze, przyjętych zwyczajach, a przede wszystkim o ludziach. TRADY’cyja wspólnego śpiewania jest bardzo ważnym elementem śląskiej kultury, natomiast CYJA (tłum. akordeon), na której gram, jest niewątpliwie najbardziej charakterystycznym instrumentem naszego regionu.

fot. materiały prasowe

Od ponad 20 lat mieszkam na Śląsku, gdzie stale obcuję i zachwycam się jego kolorytem. Już jako student Akademii Muzycznej w Katowicach miałem pierwszą styczność ze śląskimi pieśniami ludowymi. Nieprzypadkowo podczas jednej z tras koncertowych zapisałem w notatniku tytuł projektu “TRADYCYJA“, a po kilku latach stworzyłem skrypt pt. “Podstawy improwizacji na akordeon”, który oparłem na historycznych melodiach z naszej małej ojczyzny. Właśnie wtedy rozpoczęły się intensywne prace nad kompozycją projektu, opartym na tradycyjnych melodiach i motywach śląskich.
TRADYCJA łączy pokolenia, inspiruje do wspólnego śpiewania i do refleksji nad kulturową spuścizną Śląska. TRADYCJA to ponadczasowa relacja pieśni śląskich z nowatorskim podejściem do muzyki.

Na płycie towarzyszą mi: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Pawła Tomaszewskiego, zespół Corazon znakomici wokaliści ściśle związani ze Śląskiem: Cezik, Urszula Dudziak, Frele, Marcin Jajkiewicz, Piotr Kupicha, Wioleta Malchar-Orynicz, Miuosh, Kasia Moś, Renata Przemyk oraz Sebastian Riedel.

Opracowania utworów powstały przy współpracy z czołowymi polskimi aranżerami: Pawłem Tomaszewskim, Stanisławem Słowińskim oraz Piotrem Zaufalem. Nad edycją, miksem, masteringiem albumu czuwał niezastąpiony Mateusz Sołtysik. Ilustrujące projekt akwarele stworzył wybitny, śląski artysta z katowickiego Nikiszowca: Grzegorz Chudy, a okładkę płyty i książeczkę złożyła Aleksandra Karol – Chudy.

TRADYCYJ’nie nagrania zespołu zrealizowaliśmy w śląskim, zaprzyjaźnionym od wielu lat i niezastąpionym studiu nagraniowym Mariusza Ledwocha MAQ Records w Wojkowicach. Orkiestra symfoniczna została zarejestrowana w ultranowoczesnej sali koncertowej PSM I i Ii st. w Jastrzębiu-Zdroju.

Chciałbym podziękować Panu Jakubowi Chełstowskiemu, Marszałkowi Województwa Śląskiego za zaufanie, wsparcie i mecenat oraz Adamowi Wesołowskiemu – Dyrektorowi Filharmonii Śląskiej za współpracę przy powstawaniu tego nad projektu.

Dziękuję również wszystkim osobom, które były zaangażowane w to przedsięwzięcie za wsparcie oraz za to, że dzięki Wam promujemy “cyję” jako instrument szlachetny i nowoczesny, inspirując przy tym kolejne pokolenia do gry na tym pięknym, śląskim instrumencie.

Przekazuję do Państwa rąk niniejszą płytę i WINYL, życząc niezapomnianych, artystycznych wrażeń.

 

fot. okładka płyty

Leave a Reply