29 września 2024 odbędzie się koncert zespołu Artur Dutkiewicz Trio. Wydarzenie odbędzie się w MOXO Restaurant and Club w Warszawie.
Artur Dutkiewicz Trio to jeden z czołowych polskich zespołów jazzowych z wyrazistym, rozpoznawalnym stylem i siłą przekazu. Ostatnie albumy tria; Prana, Traveller, Comets Sing, spotkały się z wyjątkowym uznaniem krytyków muzycznych oraz publiczności.
fot. Rafał Latoszek
Kompozycje Artura Dutkiewicza są mocno osadzone w korzeniach improwizacji jazzowej a spoiwem łączącym muzykę jest siła i głębia przekazu. Język tonalny płynnie przechodzi w atonalny. Odnajdujemy tu więź z tradycją jazzu, elementy free, muzyki współczesnej, aż po ślady polskiej kultury ludowej i muzyki świata. Improwizacja jest pełnym zanurzeniem w chwili bieżącej i łączy materię współczesnych środków wyrazu z bogactwem wewnętrznej przestrzeni emocjonalnej. Każdy utwór jest innym odcieniem wielowymiarowości życia, gdzie przeciwstawne nastroje wzajemnie się dopełniają.
Artur Dutkiewicz – od wielu lat ceniony pianista improwizator oraz kompozytor, nazywany „ambasadorem polskiego jazzu” (Jazz Forum 12/2012). Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Wydział Jazzu /kompozycja i aranżacja/. Występował w ponad 70 krajach, na festiwalach i w prestiżowych salach koncertowych na całym świecie. Odznaczony przez MKiDN srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Laureat wielu konkursów muzycznych w Polsce i za granicą. Finalista prestiżowego Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie. Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes w 1988 roku.
Michał Barański – gitarzysta i kontrabasista jazzowy, absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat nagrody Fryderyk 2023 (najlepsza płyta jazzowa, jazzowy artysta roku). Niemal co roku uznawany za najlepszego polskiego kontrabasistę (ankieta miesięcznika Jazz Forum). Jego dorobek, mimo młodego wieku, obejmuje kilkadziesiąt płyt, zrealizowanych u boku znanych liderów m.in. „Trilogy” z Bradem Terrym (2000), „Assymetry” z zespołem Zbigniewa Namysłowskiego, „Umiera piękno” Agi Zaryan, „Early Reflections” z Bennie Maupin Quartet oraz „Sacrum Profanum” z kwartetem Adama Bałdycha.
Współpracował z takimi artystami jak: Bennie Maupin, Dayna Stephens, Nigel Kennedy, Dan Tepfer, Joel Holmes, Vladislav Sendecki, Derrick McKenzie, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Marcin Wasilewski, Michał Urbaniak, Aga Zaryan, Piotr Wojtasik, Jarosław Śmietana, Artur Dutkiewicz, Urszula Dudziak, Kuba Badach, Piotr Baron, Ewa Bem, Mieczysław Szcześniak, Adam Bałdych.
Sebastian Kuchczyński – perkusista jazzowy młodego pokolenia. Absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Berklee College of Music w Bostonie. Założyciel zespołu „Gravity Jazz Collective”. Nominowany 3-krotnie do nagrody FRYDERYK. Współpracował z takimi artystami jak: Victor Mendoza, George Garzone, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, Janusz Muniak, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, Janusz Skowron, Benjamin Drazen, Lora Szafran, Monika Borzym. Jest laureatem licznych nagród na konkursach jazzowych m.in.: nagroda specjalna za Największy Talent Festiwalu „Tarnów Jazz Contest 2008, nagroda indywidualna na Jazz nad Odrą we Wrocławiu 2010, II nagroda na Jazz Hoeilaard w Belgii/ 2010, I nagroda na konkursie XXXIV Getxo Jazz w Hiszpanii, I nagroda na Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze / 2011 i 2012.
*****