Tadeusz Woźniak nie żyje. Odszedł “Zegarmistrz światła”, miał 77 lat

8 lipca polskie media obiegła wieść o tym, że nie żyje Tadeusz Woźniak, kompozytor kultowego utworu “Zegarmistrz światła” i piosenki otwierającej serial “Plebania”. Miał 77 lat. Informację o śmierci słynnego kompozytora przekazała Biblioteka Narodowa.

“Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Tadeusza Woźniaka, wybitnego kompozytora i pieśniarza, przyjaciela Biblioteki Narodowej” – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Biblioteki Narodowej.

fot. Wojciech Olszanka

W dorobku artystycznym 77-letniego kompozytora znalazł się m.in. utwór Zegarmistrz światła (ze słowami Bogdana Chorążuka), którą w 1972 roku wygrał Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Oprócz piosenek własnej aranżacji Woźniak wykonywał repertuar m.in. Agnieszki Osieckiej, Juliana Tuwima i Zbigniewa Herberta i koncertował z Czesławem Niemenem.

Do jego osiągnięć należy również rekonstrukcja cyfrowa przedwojennej adaptacji “Pana Tadeusza” w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego. Widzowie Telewizji Polskiej mogli usłyszeć jego piosenkę “Pośrodku świata”, która znalazła się w intrze serialu “Plebania” (2000-2012).

“Tadeusz Woźniak przekazał swoje cenne archiwum do zbiorów Biblioteki Narodowej, a rękopis jego najbardziej znanego utworu ‘Zegarmistrz światła’ prezentowany jest na wystawie stałej w Pałacu Rzeczypospolitej” – poinformowała Biblioteka Narodowa mieszcząca się przy al. Niepodległości w Warszawie.

 

Leave a Reply