Ultrasonic z refleksyjnym singlem “Jeszcze zdążymy” [RECENZJA]

Oświęcimski zespół Ultrasonic powraca z nową energią, prezentując refleksyjny, niezwykle głęboki utwór “Jeszcze zdążymy”. Do singla powstał malowniczy teledysk nakręcony w Portugalii.

Niewątpliwie zespół Ultrasonic posiada własny styl, który starannie szlifuje z każdą kolejną odsłoną swojej twórczości. Ich muzyka ewoluuje w tylko im znanym kierunku, pogłębiając przestrzenie na pozór już nam znane. Najlepszym tego dowodem jest nowy utwór grupy zatytułowany “Jeszcze zdążymy“, który z jednej strony wpisuje się w dotychczasową charakterystykę bandu, a z drugiej wnosi wiele świeżości względem własnych dokonań (kto zna pierwszy album zespołu z 2021 roku, ten wie, o czym mowa).

fot. Karol Ruszkiewicz

To również nieco inne spojrzenie na to, co w muzyce synthpopowej jest popularne. Ten utwór to przede wszystkim ładnie uwypuklona melodyka, bez której nie moglibyśmy dostrzec jego pełnych walorów. Wszystko dzieje się w symetrycznym zaszczepieniu brzmienia gitarowego (Karol Jarosz) z zawodowo podprowadzonymi syntezatorami (Janusz Majcherek). Do tego każdy element tego numeru jest subtelny, odpowiednio wyważony, a jednocześnie głęboko emocjonalny.

Nic nie miałoby aż tak dużej siły rażenia, gdyby nie wokal Kamili Sibik, która w mądry i doprecyzowany sposób potrafi przenieść nas w nieco inny wymiar. Jej przekaz jest bardzo wartościowy, wręcz potrzebny, bo niesie ze sobą bez wątpienia istotną treść (słowa – Janusz Majcherek). Co nie znaczy, że w tym przypadku muzyka nie mogłaby istnieć bez tekstu. Na pewno skondensowana moc kompozycyjna dostarcza wiele refleksji, które można odnieść do własnego życia, dlatego już same dźwięki intensyfikują doznania związane z tym utworem.

Ultrasonic to esencja muzykalności, nastroju, a właściwie poezja dźwięków i słów, wyeksponowana w niezwykle zmyślny sposób. To właśnie podkreśla atrakcyjność nowego singla “Jeszcze zdążymy“, który miejmy nadzieją jest zwiastunem ich dalszych poczynań artystycznych.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Ultrasonic to oświęcimski zespół tworzący muzykę synthpopową z domieszką brzmień gitary. Teledysk był kręcony na niezwykle klimatycznej  plaży wśród klifów w miasteczku Atalaia w Portugalii, czasem wręcz w sztormowych warunkach, przez studentów szkoły filmowej w Lizbonie. Tekst piosenki to refleksja nad tym, że czasem dobrze jest się zatrzymać na chwilę, żeby chłonąć to co jest tu i teraz, bez zbędnego pośpiechu i gonitwy z czasem.

Zespół Ultrasonic powstał w 2018 roku i od tego czasu zdobył uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą. W 2019 roku wystąpili na festiwalu w Udabno w Gruzji. Ich muzyka to mieszanka elektropopu, synthwave’u, przestrzennej muzyki elektronicznej oraz klimatów alternatywnych. 

We wrześniu 2021 roku ukazała się ich pierwsza płyta „Ultrasonic”, która zawiera 10 utworów opowiadających o poszukiwaniu siebie i swojej drogi, a także o bezsilności wobec losu.

*****

Skład zespołu:

Kamila Sibik – śpiew

Janusz Majcherek – syntezatory

Karol Jarosz – gitara (dołączył do składu w sierpniu zeszłego roku).

Muzyka: Janusz Majcherek i Kamila Sibik

Słowa: Janusz Majcherek

Reżyseria i montaż klipu: Karol Ruszkiewicz

 

Leave a Reply