Darek Kozakiewicz Live z nowym utworem “Joker”!

“Joker” to nowa propozycja zespołu Darek Kozakiewicz Live, w którym obecnie śpiewa charyzmatyczna wokalistka – Justyna Panfilewicz.

Już pierwsze takty nie pozostawiają wątpliwości: utwór wyszedł spod palców rockowego wirtuoza, który o grze na gitarze elektrycznej wie wszystko i nie zawahał się tej wiedzy użyć. Porywające, niemal heavymetalowe  riffy, szybkie tempo narzucone przez sekcję rytmiczną, finezyjne solówki, przeszywający wokal Justyny Panfilewicz, no… i metraż godny rozbudowanej aranżacji, który zaszokuje amatorów dzisiejszych radiowych standardów: 5 minut i 41 sekund!

fot. Wojciech Mann

Młodzieńcze dokonania Darka Kozakiewicza pamiętają najstarsi górale i fani polskiego rocka, bluesa i jazzu (skrócony wypis z CV: Breakout, Test, Air Condition), a nazwiska artystów, z którymi jako niezawodny muzyk sesyjny współpracował podczas trwającej od początku lat 70. XX wieku kariery, wypełniają wiele stron encyklopedii polskiej muzyki rozrywkowej.

Pierwsze działania jako lider własnych zespołów podjął jeszcze w latach 80. (singiel „Henio na wczasach” / „Narodziny Karoliny”). Rozpoczęta wtedy praca nad długogrającym debiutem solowym zakończyła się dopiero po… niemal czterdziestu latach, wraz z publikacją przez Polskie Radio podwójnego albumu „Krokodyl”, nawiązującego tytułem do branżowego pseudonimu gitarzysty i kompozytora. Ta (zbyt) długo oczekiwana premiera zbiegła się z definitywnym zakończeniem działalności zespołu Perfect i przypieczętowała powołanie do życia kwartetu Darek Kozakiewicz Live. Grupa – jak sama nazwa wskazuje – specjalizuje się w mocnym, żywiołowym graniu oko w oko z publicznością, najchętniej w klimatycznych klubach.

Piosenkę „Joker” Darek skomponował do słów wokalistki Natalii Sikory, która współtworzyła pierwszy skład DKL. W nagraniu wersji studyjnej, będącej trzecim singlem z przygotowywanej już, kolejnej autorskiej płyty Darka, wzięła udział charyzmatyczna wokalistka Justyna Panfilewicz. W przejmujący sposób zinterpretowała tekst o bezwzględności naszych czasów i licznych pułapkach, które musi omijać człowiek myślący i wrażliwy.

Darek Kozakiewicz: – Natalia Sikora, nasza pierwsza wokalistka i autorka tekstu, nie owijała w bawełnę i jeszcze przed pandemią napisała tekst o bezlitosnych cyberbogach, których panowanie zagraża naszej wolności. Minęło kilka lat i jest jeszcze gorzej! Ale nie chciałbym wyjść na smutnego, starszego pana, dlatego w warstwie muzycznej, na zasadzie kontrastu, to utwór raczej pogodny, oparty na hardrockowych wzorcach z lat 80., z założenia niekomercyjny, pełen swobody. Jest zupełnie inny od poprzednich singli „Czy to już” i „Pokochaj” i mam nadzieję, że słuchacze polubią tę różnorodność.

Zespół Darek Kozakiewicz Live oprócz współtworzą i wzięli w nagraniu: Justyna Panfilewicz (śpiew), Tomek Płonka (gitara basowa) i Sławek Puchała perkusja). Sugestywne lyric video dostępne w serwisie YouTube stworzył Karol Grabarek.

 

“Lubię sprawdzać się na różnych frontach” – Darek Kozakiewicz [WYWIAD]

Leave a Reply