ARETE prezentuje album “Nie dajmy się zwariować!”

“Nie dajmy się zwariować!” to tytuł siódmej autorskiej płyty zespołu ARETE, który w przyszłym roku będzie obchodzić 15-lecie działalności.

Z radością zapraszamy Was drodzy słuchacze do naszego świata zupełnie nowych piosenek na płycie „Nie dajmy się zwariować!”. My poeci? My muzycy? My artyści? Nie! My wszyscy nie dajmy się zwariować i nie straćmy naszej wrażliwości, naszych marzeń o lepszym świecie, naszych pasji i pragnień, naszej nadziei, że wojna i przemoc nie może mieć nigdy ostatniego słowa oraz naszej wiary w to, by „z każdym brzaskiem zdrowiał świt” – jak śpiewamy w piosence „By było lepiej”. To olbrzymi dar i szczególne błogosławieństwo, że możemy znów podzielić się z Wami naszą najnowszą twórczością oraz naszym przesłaniem. – jak informuje zespół ARETE

fot. materiały prasowe

Album jest pełen niespodzianek, zarówno w warstwie tekstowej jak i w niezwykle urozmaiconej aranżacji muzycznej, rozbudowanej o bogate instrumentarium. Od subtelnych, nostalgicznych utworów jak melodyjny “Lazurowy brzeg“, autorska piosenka z tekstem sięga również do poetyckiego rocka. Słowo poetyckie dotknęło – i to bardzo wyraźnie – spraw społecznych. Nie był to ruch zamierzony. Autor zawsze tworzy piosenki o tym, co „w duszy gra”. Jednak na najnowszej płycie zatroskanie dotyczące relacji międzyludzkich w wymiarze społecznym jest bardzo mocno obecne. Być może nadszedł moment, by parę spraw leżących na sercu wyraźnie zaakcentować w trosce o dar jedności.

Rozpoczynający płytę utwór „Przetrwamy” to wyznanie, wręcz spowiedź. Afirmacja życia jest bardzo wyraziście obecna w jednym wyjątkowym utworze. Wiara w Boga, miłość, życie i jego sens oraz drugiego człowieka są zawsze obecne w twórczości zespołu i dlatego pojawiają się niełatwe pytania. Trwa jednak bezustannie moc wiary w Dobro. „Dziś życzymy nadziei” jest niejako odpowiedzią na wątpliwości związane z tytułowym „Nie dajmy się zwariować!“. Miłośnicy piosenki poetyckiej będą również usatysfakcjonowani kilkoma piosenkami z krainy łagodności. Dziennikarz Mariusz Kwaśniewski zauważył kiedyś, że Jerzy Struk jest poetą rodzinnym. To bardzo trafna uwaga, gdyż na najnowszej płycie pojawia się utwór dedykowany jego żonie „Dziękuję Ci” oraz kompozycja „Wracam do dzieci“.

*****

Skład zespołu:

Jerzy Struk – słowa, muzyka, śpiew
Marta Duchant – śpiew, interpretacja piosenki
Agnieszka Kargulewicz – skrzypce i aranżacja
Michał Baranowski – piano
Anna Maria Tabaczyńska – flet
Jan Adamczewski (gościnnie) – saksofony
Julia Rosińska (gościnnie) – śpiew
Grzegorz Kopala – śpiew, gitara, aranżacja muzyczna, realizacja nagrań

 

fot. okładka płyty

Leave a Reply